لوگو دکتر نسرین راستا
آلرژی و جراحی بینی

آلرژی و جراحی بینی

عطسه های پی در پی، آبریزش بینی، حساست های پوستی، سرخی چشم ها، خارش گلو و هزاران نشانه دیگر خبر از ابتلا به آلرژی را به همراه دارد. برای درمان این دست علائم اولین گام شناخت علت به وجود آمدن آن ها است. آنچه در تمامی این افراد ضروری است توجه به بیماری های گوش، حلق و بینی خواهد بود. شاید ندانید که آلرژی به علت واکنش سیستم ایمنی بدن است که به وجود می آید، بنابراین نمی توان علت آن را در بیماری های بینی دانست.

برخی افراد بر این باورند که عمل بینی رفع کننده این دست از حساست ها است! و برخی دیگر می پندارند که این آلرژی ها می تواند جراحی بینی را با چالش مواجه کند. خلاصه بیان کنیم که آیا جراحی بینی با آلرژی ارتباطی خواهد داشت یا خیر؟

در ادامه این نوشتار تمامی نکات در این زمنیه را می خوانید:

آلرژی چیست و به چه علت رخ می دهد؟

همانطور که اشاره شد آلرژی به علت واکنش های بیش از اندازه سیستم ایمنی بدن رخ می دهد. آلرژی اغلب یا آبریزش بینی، عطسه و یا سرفه های مکرر خود را نشان می دهد البته که علائم پوستی را نیز باید در نظر گرفت.

این نکته بدیهی است که آبریزش بینی که یک از نشانه های آلرژی است به علت مشکلات ساختاری بینی ایجاد نخواهد شد. بنابراین نمی توان توقع داشت که جراحی بینی برطرف کننده این حساسیت ها باشد.

حال این سوال مطرح خواهد شد که آیا با وجود آلرژی انجام جراحی بینی مکمن خواهد بود یا خیر؟

آلرژی و جراحی بینی
آلرژی و جراحی بینی

در ادامه پاسخ این سوال را خواهید خواند:

امکان جراحی بینی با داشتن آلرژی

اگر بدانید که به آلرژی مبتلا هستید اولین اقدام برای انجام جراحی بینی تشخیص علت آلرژی خواهد بود. برای این کار لازم است آزمایش آلرژی و یا تست آلرژی از شما گرفته شود. که از متداول ترین این آزمایشات می توان به آزمایش پوستی اشاره کرد. در مراحل بعد اگر تشخیص داده شود که علت آلرژی شما تغییر فصل است باید جراحی بینی در فصل مناسب که بروز آلرژی در شما کاهش می یابد انجام شود.

از راه های پیشگیری از آلرژ ی در جراحی بینی استفاه از دارو های ضد آلرژی برای کنترل حساسیت است. این دارو ها را معمولا از یک هفته قبل از جراحی تا 2 ماه بعد از جراحی تجویز خواهند کرد. این دسته افراد می توانند از اسپری های کورتون که ضد آلرژی هستند نیز با تجویز پزشک استفاده کنند.

آیا آلرژی بر نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار است؟

باید این نکته را یاد آوری کنیم که ابتلا به آلرژ ی نمی تواند هیچ عارضه را در جراحی بینی ایجاد کند. افرادی که دچار این حساسیت ها هستند، می توانند بعد از جراحی برای جلوگیری از آبریزش بینی از داروهای خوراکی و یا موضعی برای کنترل آبریزش بینی استفاده کنند. بنابراین این نوع حساسیت ها نمی تواند خللی در نتیجه جراحی ایجاد کند.

با مصرف این دارو ها بروز عطسه های شدید نیز کاهش یافته و منجر به ایجاد فشار در بینی نخواهد شد. مهمترین نکته در این زمینه تغییر زمان جراحی بینی در فصلی است به آلرژی مبتلا نباشید.

لازم به ذکر است که زمان جراحی بینی بستگی به نوع آلرژی شما خواهد داشت. اما اگر گاه و بی گاه به آلرژی مبتلا می شود امکان تخمین زمان بهتر برای انجام جراحی بینی وجود نخواهد داشت. اگر در طول سال مکرر به آلرژی مبتلا هستید هیچ زمانی برای این جراحی مناسب نخواهد بود. بنابراین تنها راه، شناخت نوع آلرژی و مصرف دارو های ضد آلرژی قبل و بعد از جراحی خواهد بود.

آیا با جراحی بینی آلرژی از بین خواهد رفت؟

اگر به این می اندیشید که جراحی بینی راهی برای خلاصی از آلرژی است باید بگوییم همین جا دست نگه دارید و به دنبال جراح خوب نگردید. در ابتدا بیان شد که آلرژی تنها بر اثر واکنش سیستم ایمنی بدن رخ می دهد، بنابراین درمان آن را نمی توان در جراحی بینی دانست.

مضاف بر اینکه ارتباط آلرژی با بینی تنها در برخی علائم آلرژ ی است. برای مثال عطسه و یا آبریزش بینی نشانه هایی از آلرژ ی به حساب می آیند و ارتباطی به علل آن نخواهند داشت. بنابراین تصور اینکه با انجام جراحی بینی آلرژی نیز درمان می شود، تصوری غلط بوده و پایه و بنای علمی ندارد.

یک نکته بسیار مهم

به دلیل اینکه بروز آلرژی را تنها خود فرد احساس می کند و در آزمایشات قبل از جراحی بینی مشخص نخواهد شد، در صوتی که به آلرژی مبتلا هستید، باید این مسئله را با پزشک خود در میان گذارید. در این صورت است که با تجویز برخی دارو ها دوره نقاهت بعد از جراحی بینی را می توانید به راحتی سپری کنید. مطمعنا جراح توصیه های لازم بعد از جراحی بینی را با وجود ابتلا به آلرژی به شما ارائه خواهد داد.

سخن پایانی

اینکه آلرژی عاملی باشد تا نتوانید از جراحی بینی بهره مند شوید بستگی به خود شما دارد. اما به طور کلی برای جلوگیری از حساسیت های که سلامت بینی بعد از جراحی را تهدید می کند توجه به نکاتی لازم و ضروری است. نحوه عطسه و یا سرفه کردن و همچنین آبریزش بینی همگی در صورت مشورت با پزشک قابل پیشگیری خواهد بود. تنها لازم است شما قبل از جراحی با متخصص گوش، حلق و بینی خوب در تهران جلسه ای را در خصوص این نکات داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط