نکات مهم در رابطه با اسپلینت بینی (گچ بینی)

دکتر نسرین راستا / جراحی بینی / نکات مهم در رابطه با اسپلینت بینی (گچ بینی)
۵ دقیقه

نکات مهم در رابطه با اسپلینت بینی (گچ بینی)

آنچه می خوانید...

افرادی که بینی خود را عمل کرده اند با اسپلینت بینی یا همان گچ بینی کاملا اشنا هستند. در این مقاله اطلاعات کامل در رابطه با اسپلینت بینی برای افرادی که قصد انجام جراحی بینی دارند قرار داده ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

اسپلینت بینی

اسپلینت بینی یک نوع آتل پلاستیکی است که پس از عمل بینی، روی بینی قرار می دهند . به مدت یک هفته باید بماند. در اصطلاح عموم پانسمان بینی یا همان گچ بینی نیز می گویند. اما سوال اصلی این است که چرا باید پس از جراحی بینی از اسپلینت استفاده کرد؟

کاربرد اسپلینت بینی چیست

زمانی که جراحی بینی ( جراحی بینی فانتزی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی بینی استخوانی ) صورت می گیرد، غضروف و استخوان بینی شکسته می شود و در موقعیت جدیدی قرار می گیرد. اسپلینت بینی نقش بسیار مهمی در قرار گیری بافت استخوانی در جای جدید دارد .

می توان اهداف کلی استفاده از آتل بینی را به صورت خلاصه به شرح زیر بیان کرد:

نگه داری و حفظ حالت جدید بینی

از بینی در مقابل آسیب دیدگی ها محافظت می کند

در کاهش تورم بعد از جراحی موثر است

کمک می کند تا پوست به خوبی بر روی غضروف قرار بگیرد

شرایط نگهداری اسپلینت بینی

افرادی که بینی خود را عمل می کنند به مدت یک هفته تا 10 روز باید از اسپلینتی که بر روی بینی قرار می گیرد محافظت کنند.  نکاتی که باید رعایت کنند به شرح زیر است :

تحت هیچ شرایطی نباید اجازه خیس شدن و و جابجایی را به اسپلینت بینی بدهید. زیرا در صورتی که خیس شود می تواند برای پوست زیرش مضر باشد و حساسیت و خارش ایجاد کند.

همچنین در صورت خیس شدن امکان جابجایی آن وجود دارد که این مورد می تواند نتیجه جراحی را تغییر دهد.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل به مدت یک هفته، نکات لازم و نحوه صحیح استحمام را رعایت کنید.

اگر همه این نکات را به درستی رعایت کنید، نتیجه مطلوبی کسب خواهید کرد

انواع اسپلینت بینی

در حالت کلی اسپلینت بینی شامل دو نوع می باشد:

آتل بینی های بیرون :

این اسپلینت ها همانطور که از اسمش پیداست برای لایه بیرونی بینی مورد استفاه قرار می گیرد. در دوره درمان برای حفظ فرم بینی از آن استفاده می شود. این نوع اسپلینت ها در محل قرارگیری با چسب نگه داشته می شوند و به کاهش تورم نیز بسیار کمک می کنند.

آتل بینی درونی:

موارد استفاده اسپلینت های داخلی عموما بعد از سیتوپلاستی یا جراحی سپتوم کج می باشد. این اسپلینت ها داخل بینی قرار می گیرند و هدف پشتیبانی از پل بین سوراخ های بینی یا سپتوم در داخل بینی را دارند.

اسپلینت بینی

بهترین زمان برداشتن آتل بینی

در حالت کلی مدت ماندگاری اسپلینت داخلی دو هفته تا یکماه است اما در جراحی های خاص یا جراحی هایی که جنبه درمانی دارند این مدت می تواند متغیر باشد.

از انواع جراحی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیتوپلاستی : این جراحی بر روی غضروف بین سوراخ های بینی (سپتوم) انجام می شود. در صورتی که سپتوم به صورت صاف رشد نکند موجب ایجاد مشکلات تنفسی خواهد شد . در این نوع جراحی تا حد امکان سپتوم را صاف می کنند.

رینوپلاستی : درصورتی که مشکلات سپتوم خیلی حاد باشد از این جراحی استفاده می شود. در این نوع جراحی فرم جدیدی به بینی داده می شود. در این نوع جراحی یک نوع خاص آتل بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

زمان برداشت گچ بینی کاملا به نظر پزشک شما بستگی دارد .

زمانی که میخواهید برای برداشتن اسپلینت بینی به پزشک مراجعه کنید، برای اینکه در زمان برداشتن درد احساس نکنید، به صورت کامل استحمام کنید تا گچ بینی کاملا خیس شود.  زمانی که کچ بینی خیس می شود راحت تر می توان آن را از روی بینی برداشت.

پس از برداشتن گچ بینی ، پزشک یک چسب بر روی بینی شما قرار می دهد تا فرم بینی تان را حفظ کند. در طول دوره استفاده از چسب سعی کنید سر خود را بالا گه داریدو از نوشیدن الکل و سیگار کشیدن جدا خودداری کنید. در صورت عدم رعایت این موارد، ورم بینی تشدید می شود.

البته باید بدانید که بعد از برداشتن اسپلینت، بینی شما ورم خواهد داشت و این ورم در طول زمان از بین می رود و حتی  ممکن است کاهش ورم تا 2 سال نیز طول بکشد.

در صورت نیاز پزشکتان به شما آموزش می دهد تا چگونه بینی خود را ماساژ دهید.  ماساژ بینی در کاهش ورم بسیار موثر است .

همانطور که متوجه شدید رابطه مستقیمی بین جراحی بینی و نتیجه بهبودی وجود دارد.

اسپلینت بینی چه مزایایی دارند

از جمله مزایای اسپلینت بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

موقتی هستند و بعد از مدتی برداشته خواهد شد

آتل بینی هیچ دردی ندارد

تاثیر زیادی در کنترل خونریزی دارند

اسپلینت بینی از ایجاد هماتوم جلوگیری می کند.

عوارض گچ بینی

استفاده از اسپلینت هیچ خطری ندارد اما ممکن است مشکلات جزیی ایجاد کند مانند:

شل شدن اسپلینت

حس غیرعادی در زمان برداشتن اسپلینت، البته هیچ دردی نخواهد داشت

احساس خجالت و معذب بودن

سخن آخر

همانطور که در طول مقاله متوجه شدید، هدف اصلی اسپلینت حفظ فرم بینی بعد از عمل جراحی است. اسپلینت از ماده هایی چون سیلیکون، آلومینیوم و مواد دیگر ساخته می شود. از هرگونه لمس غیرضروری بینی پس از عمل خودداری کنید اما می توانید از ماساژهای آموزش داده شده استفاده کنید.

 279 کل بازدیدها

دکتر نسرین راستا

متخصص گوش، حلق و بینی
جراح پلاستیک بینی و صورت
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن

25 پاسخ

  1. سلام من از برداشتن این آتل خیلی میترسم . میگن خیلی درد داره نمیشه استفاده نکرد ؟

    1. تنها جراحیهای داخل بینی مثل سپتو پلاستی کلوز یا توربینو پلاستی یا جراحیهای سینوس نیاز به اسپلینت ندارن تمام جراحیهای زیبایی یا بازسازی فورم بینی نیازمند چسب و اسپلینت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.