لوگو دکتر نسرین راستا
افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی که تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرند این است که نتیجه عمل هم موفقیت آمیز باشد و هم آنکه بعد از مدتی بعد از جراحی بینی ، نتیجه جراحی از بین نرود و مشکلاتی را برای آنان پیش نیاورد.
یکی از عارضه هایی که در گذشته بیشتر رخ می داد مساله افتادگی بینی بعد از جراحی بینی بود. البته باید گفت این عارضه این روزها هم وجود دارد اما در موارد بسیار کمی رخ می دهد.
در این نوشتار تصمیم داریم که بسیاری از نکاتی که در خصوص افتادگی بینی بعد از جراحی بینی وجود دارد را در بخش های مختلفی خدمت همراهان مان ارائه کنیم.

افتادگی بینی بعد از جراحی بینی
افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

افتادگی بینی چیست؟

هرگاه در فردی نوک بینی پایین تر از سطح قسمت های فوقانی بینی باشد در اصطلاح می گوییم فرد افتادگی بینی دارد.
در بسیاری موارد افرادی که به طور ژنتیکی و یا در اثر اتفاقات ناگهانی با این مشکل روبرو هستند برای رفع این مشکل به جراحی بینی دست می زنند.

اما موضوعی که در این بین وجود دارد این است که در گذشته به دلیل تکنیک هایی که در مواردی غلط بود و نتایج بدی را به همراه داشت منجر به این اتفاق می شد که بعد از مدتی بعد جراحی بینی، نوک بینی فرد افتادگی پیدا می کرد. درواقع با این اتفاق نتیجه عمل با مشکلاتی روبرو می شد.

اما این روزها با توجه به افزایش آگاهی و نیز تجربه پزشکان متخصص احتمال بروز این مشکل با بکارگیری تکینیک های جراحی بینی به کمترین میزان ممکن رسیده است.

با چه راهکارهایی می توان از افتادگی بینی جلوگیری کرد؟

برای توضیح این راهکار ها ابتدائا باید به اقداماتی که در گذشته انجام میشد اشاره ای داشته باشیم.
واقعیت این است که در گذشته پزشکان با برش هایی که در نواحی خاصی از بینی ایجاد می کردند بسیاری از بخش های استخوانی و غضروفی بینی را برش داده و از محل جدا می کردند. این غضروف ها و استخوان ها به عنوان مواد اضافی تلقی می شد و دور ریخته می شد.
اما بعد از مدتی پزشکان دریافتند که این اقدام اشتباه است. زیرا که نوک بینی بعد از مدتی به حالت افتاده ای در می آمد. از همین رو تکنیک جراحی به این صورت تغییر کرد. بدین معنا که هرگز دیگر این غضروف ها و استخوان ها به طور کامل تخلیه نشد. بلکه از غضروف ها و استخوان ها به عنوان شکل بخشیدن به نوک بینی استفاده کردند. این تکنیکی بود که براساس آن مساله افتادگی بینی برای همیشه حل شد.

افتادگی بینی بعد از جراحی بینی چه زمانی رخ می دهد؟

گزارش هایی که داشته ایم نشان گر این مساله بودند که بینی در سه تا چهار ماه اولیه بعد از جراحی بینی بیشترین افتادگی را خواهد داشت.
از همین رو بسیاری از افراد بالاجبار باید تحت جراحی ترمیمی و یا ثانویه جراحی بینی قرار بگیرند. اما باید این نکته را در پیش چشم و نظر خود داشته باشید که جراحی بینی ترمیمی شرایط و ضوابط خود را دارد. بدین جهت که این عمل باید بعد از گذشت حداقل یکسال از جراحی اولیه انجام شود.

بهترین پزشک جراح بینی

یکی از مهم ترین توصیه های ما این است که برای جراحی زیبایی بینی علی الخصوص جراحی بینی حتما از بهترین و متخصصین این حوزه کمک بگیرید.
زیرا که این امر موجب می شود که نتیجه دهی و موفقیت درمان به بالاترین حد ممکن برسد.
بسیاری از پزشکان با تجربه و آگاه در روند جراحی با بکارگیری بهترین تکنیک های جراحی بینی می توانند احتمال بروز مشکل را بعد از جراحی به کمترین حد برساند.

نکته ای مهم در خصوص افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

نکته ای را که باید به بسیاری از عزیزان یادآور شویم این است که در طول این نوشتار به این مساله پرداختیم که تکنیک های جراحی بینی می تواند عاملی اثر گذار در بروز افتادگی بینی باشد.

اما یکی از توصیه های مهمی که پزشکان دارند این است که در مواردی مراقبت هایی که از سوی مراجعین شده است بسیار کم بوده و یا این که مراقبت ها درست نبوده است. از همین رو افتادگی بینی رخ داده است.

بدین معنا که افراد به اندازه ای که باید از چسب های بینی استفاده نکردند یا دیگر مراقبت ها را بعد از جراحی بینی نداشته اند. از همین رو توصیه داریم که مراقبت های بعد از جراحی بینی کامل و درست انجام پذیرد تا مشکلی برای بینی اتفاق نیفتد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه روند درمان و جراحی مهم است و باید به بهترین شکل ممکن انجام پذیرد.

نتیجه گیری

مهم ترین بخش هایی که در این نوشتار آمد:
• ابتدا تعریفی بود که از افتادگی بینی داشتیم.
• سپس دلایل بروز افتادگی بینی را گفتیم.
• در انتها به نقش تکنیک های جراحی بینی برای پیشگیری از افتادگی بینی اشاره داشتیم.

امیدواریم که تمامی اطلاعات ارائه شده بتواند در تصمیم گیری آگاهانه و دقیق به شما عزیزان و همراهان همیشگی مان کمک کند. در این نوشتار مهم ترین هدفی که دنبال می کردیم این بود که از این عارضه بسیار ازار دهنده آگاهی هایی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم و راه حل هایی را پیش پای شما قرار دهیم.

در حالت کلی راه حل دو تا بود، یکی اینکه بهترین جراح بینی را انتخاب کنید تا بهترین تکنیک را برای جراحی بینی شما بکار گیرد و دومین راه حال این بود که مراقبت های بعد از جراحی بینی را به بهترین شکل انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط