۱۱
فروردین

۱۳۹۹

انواع تکنیک های جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

جراحی بینی نوعی جراحی است که نیازمند استفاده از تکنیک های مختلفی دارد و جراح از تکنیک های متفاوتی برای هر بیمار استفاده می کند. بسته به آناتومی بیمار، تغییرات درخواستی و … از تکنیک خاصی استفاده می شود. به طور کلی جراح بینی از یکی از  تکنیک های جراحی که در ادامه آمده است، استفاده می کند. متخصص گوش و حلق و بینی شما را در انتخاب بهترین روش جراحی بینی کمک خواهد کرد.

انواع تکنیک های جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی به شیوه باز یک برش کوچک در زیر نوک بینی و بین دو مجرای بینی ایجاد می شود. به این ترتیب به جراح این امکان داده می شود که دسترسی کاملی به ساختار بینی داشته باشد. در این تکنیک جراح می تواند بینی را کاملاً تغییر شکل دهد و به شکل مطلوبی دراورد. به دلیل افزایش سطح دسترسی به ساختار های بینی، جراح معمولاً ترجیح می دهد که از این تکنیک استفاده کند. البته این تکنیک برای بیمارانی که قصد دارند تغییرات زیادی در ساختار بینی ایجاد کنند، به کار می رود. اسکار های ناشی از این روش جراحی به خوبی می توانند در زیر خطوط بینی پنهان شوند و تشخیص آن ها به آسانی صورت نمی گیرد که البته این مورد بستگی به تبحر جراح دارد.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی به روش باز طولانی است و از سوی دیگر به دلیل تغییرات زیادی که بر روی بینی وارد شده است، کبودی و ورم و درد طبیعتاً بیشتر از تکنیک های با تهاجم کم تر است.

جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته برش هایی در داخل مجراهای بینی ایجاد می گردند. سطح دسترسی این روش جراحی محدود تر است و در مواردی که نیاز به تغییرات ساختاری زیادی بر روی بینی نباشد از این روش استفاده می گردد.

مزیت روش جراحی بینی به روش بسته این است که هیچ اسکار واضحی بعد از جراحی قابل روئیت نیست. با این حال به دلیل دسترسی محدودی که در این جراحی وجود دارد احتمالاً گزینه مناسبی برای جراحی های وسیع نیست.

دوران نقاهت بعد از جراحی بینی به شیوه بسته کوتاه تر از جراحی بینی به شیوه باز است و در بسیاری از موارد که نیاز به تغییرات وسیعی بر روی بینی نباشد می توان از این روش جراحی بهره برد. به دلیل عدم ایجاد اسکار، این روش جراحی متقاضیان بسیاری دارد ولی باید در نظر داشته باشید که همه افراد با هر مدل بینی نمی توانند این جراحی را انجام دهند.

انواع تکنیک های جراحی بینی

انواع تکنیک های جراحی بینی

تیپ پلاستی

جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی امروز مورد علاقه بسیاری از مردم است زیرا در این روش جراحی تنها نوک بینی تغییر شکل پیدا می کند و استخوان بینی شکسته نمی شود که باعث کبودی و ورم بسیار کمتری نسبت به دیگر روش های جراحی می شود. تیپ پلاستی به معنای تغییر شکل ناحیه نوک بینی است و سایز اجزای بینی و ساختار بینی دست نخورده باقی می مانند. جراح بینی می تواند از روش جراحی بینی به شیوه بسته یا باز برای انجام این جراحی کمک بگیرد.

تغییر شکل بینی بدون جراحی

آیا امکان دارد که تغییر شکل بینی به شیوه دیگری به جز جراحی انجام گیرد؟ در برخی موارد خاص بینی را می توان با استفاده از فیلرهای پوستی، تغییر شکل داد و اتفاقاً نتیجه آن بسیار مناسب می شود. نتیجه این روش ها می تواند تا یک سال دوام داشته باشد. با تزریق فیلرهای پوستی به برخی از نواحی بینی، توسط جراح بینی با تجربه و ماهر، می توان سطح صاف تری برای بینی ایجاد نموده و نوک بینی را تغییر شکل داده و حتی ظاهر بینی را متقارن تر نمود.

گرچه نتیجه این روش ها موقتی است و نیاز است که بیمار در فواصل زمانی مشخصی برای تمدید فیلر مراجعه داشته باشد که این هزینه ها همواره به گردن بیمار هستند. ولی با جراحی بینی فرد تنها یک بار هزینه پرداخت می کند. برخی بیماران هم از روش تزریق فیلر استفاده می کنند تا ظاهر نسبی بینی را مشاهده کرده و سپس برای روش های دائمی یا همان جراحی بینی اقدام می کنند.

زندگی بعد از جراحی بینی

رینوپلاستی نوعی روش جراحی است که به صورت سرپایی انجام می گیرد. در این روش جراحی فرد بیهوش می شود و یا در برخی موارد خاص می توان از بی حسی موضعی کمک گرفت. بعد از انجام جراحی، بینی با یک اسپلینت در جای خود ثابت می شود. به این ترتیب از ساختار بینی حفاظت می شود و آسیبی بعد از جراحی به بینی وارد نمی شود. برخورد های احتمالی به بینی بسیار شایع است و لازم است که از اسپلینت استفاده شود. همچنین احتمال دارد که تامپون در داخل بینی وارد شود که بعد از چند روز کشیده خواهد شد.

این مورد می تواند کمی دردناک باشد ولی موقتی است و برای خاطر جمع شدن از بسته نشدن مجراهای بینی به کار می رود. گچ روی بینی ظرف یک هفته بعد از جراحی بینی برداشته می شود. جراح بینی داروهای مسکنی را برای بیماران تجویز می کند تا درد کمتری احساس شود و در دوران نقاهت بیمار اذیت نشود.

برای یک تا دو هفته بعد از جراحی بینی بیمار کبودی و تورمی را احساس می کند که کاملاً طبیعی است. در ابتدا شاید بیمار بتواند تغییراتی که بر روی بینی ایجاد شده است را مشاهده کند ولی بیشتر کبودی و تورم بعد از 10 تا 14 روز از بین می رود. بیشتر بیماران بعد از یک تا دو هفته آمادگی این را دارند که به محل کار خود بازگردند. البته این مورد بستگی به میزان فعالیت فرد در محل کار دارد. ولی به طور کلی 3 هفته بعد از جراحی می توان اغلب فعالیت های غیر تماسی را انجام داد. با این حال دستورالعمل هایی که پزشک به شما ارائه می دهد را مطالعه کنید و از انجام فعالیت های شدید فیزیکی بپرهیزید.

نتیجه گیری

زمانی که کبودی و تورم ناشی از جراحی بینی از بین برود فرد می تواند بهبود لازم را مشاهده کند و از بین رفتن کامل تورم شاید یک سال زمان ببرد. این مورد البته به چشم بسیاری شاید قابل تشخیص نباشد و تغییرات جزئی در بینی ایجاد شود.

نتیجه جراحی بینی دائمی است. به این معنا که شکلی که برای بینی ایجاد می شود تمام عمر به همین صورت است. به همین دلیل انتخاب یک بهترین جراح بینی و با تجربه که مطلوب شما است، اهمیت بسیار بالایی دارد.

منبع : https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/face/rhinoplasty-guide/

دکتر نسرین راستا
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن
(جراحی پلاستیک بینی و صورت)
سوابق تحصیلی:
– رتبه 15 کنکور سراسری ورودی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
– رتبه 3 امتحانات جامع پره انترنی.
– دارای سابقه 15 سال در عمل جراحی.
– دکتر راستا یکی از بهترین جراحان بینی تهران.
– دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن.
– دارای سابقه درخشان و موفق بیش از 3500 جراحی بینی از سال 1380.
– عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا EAFPS
– عضو انجمن جراحان گوش و حلق و بینی ایران.
– عضو انجمن راینولوژی ایران.

دسته بندی ها: جراحی بینی | مقالات
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما توسط دکتر نسرین راستا پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + چهار =

Call Now Buttonتماس سریع