لوگو دکتر نسرین راستا

بهترین جراح بینی استخوانی

همانطور که از نام جراح بینی استخوانی بر می آید، قطعا تفاوت هایی با سایر نوع عمل دارد. این تفاوت ها تا حد زیادی به تفاوت ساختار و فرم بینی استخوانی باز می گردد. حتما برای شما هم سوالاتی درباره ویژگی های بینی استخوانی، بهترین مدل عمل بینی استخوانی، بهترین جراح بینی استخوانی در تهران یا انواع جراحی استخوانی زنانه، مردانه، پیش آمده است. در این مقاله به همه پرسش ها پاسخ داده و دید روشنی نسبت به عمل بینی استخوانی به دست شما داده ایم.

جراحی بینی استخوانی قبل و بعد

آیا بینی من استخوانی است؟ بینی استخوانی چگونه عمل می شود؟ جراحی بینی استخوانی راحت است؟ بهترین دکتر برای بینی استخوانی از کجا پیدا کنم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال باید در وهله اول ویژگی های هر یک از انواع بینی را بررسی کنیم و بعد بر اساس آن ها بگوییم که برای شما از کدام نوع است؟ بسیاری از افراد به دلیل داشتن تصور اشتباه از ویژگی های بینی استخوانی، بینی خود را در دسته اشتباهی قرار می دهند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، با خواندن ادامه این مقاله می توانید اشتباه خود در این زمینه را برطرف کنید.

ویژگی های بینی استخوانی

 • نوک بینی استخوانی تیز
 • پره های استخوانی ظریف
 • بافت استخوانی مقاوم
 • غضروف مستحکم استخوانی
 • قوز روی بینی استخوانی
 • پوست نازک بینی استخوانی

ویژگی بینی های گوشتی

 • نوک پهن
 • پوست ضخیم و چرب
 • باز بودن منافذ پوست
 • زیاد بودن ارتفاع پره های
 • غضروف بسیار ضعیف و نازک
 • پره های ضخیم

بینی به دلیل عملکرد تنفسی آن، از مهمترین اجزای صورت محسوب می گردد. همچنین به دلیل قرار گیری بینی استخوانی در مرکز صورت ، در ظاهر و زیبایی چهره افراد بسیار تاثیر گذار می باشد. در صورتی که نتیجه عمل بینی مورد رضایت فرد بوده و تاثیر مثبتی در زیبایی فرد داشته باشد و همچنین تنفس فرد دچار اختلال نشده باشد یا اختلال تنفسی او برطرف شده باشد، رینوپلاستی استخوانی موفقیت آمیز تلقی می گردد.

قوز روی تیغه؛ مهم ترین ویژگی رینو استخوانی

همان طور که در بخش بالا گفتیم، دماغ استخوانی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که یکی از آن ها قوز روی سپتوم استخوانی می باشد. در ادامه می خواهیم علل به وجود آمدن چنین ویژگی برای بینی های استخوانی را برای شما نام ببریم:

علت قوز و برآمدگی بینی های استخوانی

برآمدگی و قوز روی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برخی از این عوامل به صورت ارثی هستند و برخی دیگر ناشی از اتفاقات مختلف می تواند بوجود آید. این عوامل عبارتند از:

عوامل ارثی

عوامل ارثی و ژنتیکی یکی از مهم ترین عوامل موثر بر روی ظاهر بخش های مختلف بدن هستند. در واقع اگر شما به صورت مادرزادی دارای بینی استخوانی باشید، می توان گفت که عوامل محیطی تاثیر خاصی بر روی ظاهر نداشته است.

عوامل محیطی

ممکن است برآمدگی و قوز استخوانی ناشی از ضربه باشد و یا در اثر تصادف، شکستگی یا به دلیل رسیدن به سن بلوغ به وجود آید. در این موارد ممکن است شکستگی، همراه با مشکلات تنفسی برای فرد باشد. بسیاری از افرادی که به این دلایل آن ناحیه خود دچار مشکل می شوند، رینوپلاستی را هم با اهداف زیبایی و هم با اهداف درمانی انجام می دهند.

عوامل تاثیر گذار در رینو استخوانی

در رینوپلاستی استخوانی علاوه بر برداشتن قوز و استخوان اضافی بینی استخوانی ، به ترمیم و تقویت بافت های باقی مانده می پردازد، تا ضمن پیشگیری از احتمال بروز عوارض جانبی، از استحکام کافی برخوردار باشد. میزان ضخامت پوست در نتیجه رینوپلاستی موفق تاثیر گذار می باشد.

چنانچه پوست ضخیم باشد، جراح به روی نوک تغییراتی را اعمال خواهد کرد. اما اگر پوست بیش از حد نازک باشد، نمایانگر نا منظمی های زیر پوست خواهد بود؛ بنابراین پوست مناسب برای رینو استخوانیحالتی بین نازک و ضخیم را دارد. همچنین انعطاف پذیری پوست نیز در کسب نتیجه مطلوب موثر می باشد، به طوری که هر چه انعطاف پذیری پوست بیشتر باشد، چسبندگی آن به استخوان تراش خورده نیز بیشتر خواهد بود؛ در نتیجه تغییرات ایجاد شده کاملا نشان داده خواهد شد.

اما چنانچه پوست ضعیف باشد نوک بینی با تورم و گردی بیشتری مشاهده می شود. لازم به ذکر است تنها داشتن قوز از مشخصه بینی استخوانی نمی باشد. یعنی ممکن است دارای قوز و غضروف استخوانی باشد ولی به دلیل داشتن پوست ضخیم، جزو بینی گوشتی محسوب می شود و ممکن است نتیجه خصوصا در نوک بینی نسبت به بینی استخوانی مطلوب و ایده آل نباشد. همچنین صرف داشتن بینی استخوانی، تضمینی برای یک رینو استخوانی عالی نمی باشد. جراح باید علاوه بر داشتن آگاهی از علم پزشکی، از علم زیباشناسی و خلاقیت نیز برخوردار باشد تا بتواند میان بینی استخوانی و اجزای صورت تناسبات لازم را پدید آورد.

بهترین مدل رینوپلاستی استخوانی

بینی های استخوانی را می توان به سه فرم جراحی طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی جراحی کرد. اما نمیتوان گفت که بهترین مدل عمل بینی استخوانی کدام است؛ چرا که جراح با توجه به ویژگی های منحصر به فرد چهره هر شخص او را جراحی می کند و به همین دلیل نمی توانیم از قبل بگوییم بهترین مدل عمل بینی استخوانی کدام است.

 • جراحی بینی استخوانی طبیعی: در عمل بینی طبیعی، هدف اصلی از جراحی، برطرف کردن ایرادات با حفظ ظاهر طبیعی آن می باشد. لازم به ذکر است که زاویه ایجاد شده بین لب و بینی در این فرم از بینی 90 تا 95 درجه می باشد.
 • جراحی نیمه فانتزی: این فرم میان رینوپلاستی طبیعی و جراحی بینی فانتزی می باشد. یعنی نه خیلی قوس دار و نوک آن رو به بالا می شود و نه انجام جراحی برای اطرافیان نامحسوس خواهد بود.
 • جراحی فانتزی: در فرم عمل بینی فانتزی زاویه بین نوک بینی و لب بیمار 100 تا 105 درجه بوده، تا حد زیادی کوچک شده و قوس تقریباً زیادی بر روی آن ایجاد می گردد.

بهترین مدل عمل بینی استخوانی بر اساس موارد زیر تعیین می شود

یکی از دغدغه های متقاضیان رینوپلاستی استخوانی این است که بهترین مدل عمل بینی استخوانی برای آن ها کدام است و نگران هستند که مبادا با انجام جراحی چهره شان جذابیت فعلی خود را نیز از دست دهد. اگر در هنگام انتخاب بهترین جراح تمام دقت خود را صرف کرده و معیارهای درستی را برای انتخاب او مد نظر قرار دهید نگرانی در این مورد کاملاً بی مورد است. جراح بینی استخوانی در تهران با توجه به موارد زیر بهترین فرم بینی استخوانی را برای بیمار در نظر می گیرد:

سلیقه بیمار

یک رینو استخوانی موفق با رضایت بیمار همراه می باشد. به همین دلیل یک جراح بینی استخوانی مجرب و با تجربه قبل از انجام جراحی جلسه مشاوره ای را به منظور آشنایی با سلیقه بیمار و آگاهی از خواسته های او ترتیب می دهد. بیمار باید در این جلسه توقعاتی که از جراحی دارد را به طور شفاف و صادقانه با جراح بینی استخوانی خود مطرح نماید.

جراح بینی استخوانی با صبر و حوصله به صحبت های بیمار گوش فرا داده و ضمن توضیح شدنی ها و نشدنی های رینوپلاستی برای بیمار، اگر توقعات او معقول باشد آن ها را پذیرفته در غیر این صورت سعی می کند بیمار را متقاعد نماید و اگر بیمار متقاعد نشد از انجام جراحی بینی استخوانی برای او خودداری می کند.

برخی از بیماران بنا به هر دلیلی دوست دارند نتیجه جراحی بینی استخوانی در صورت شان مشخص بوده و برخی دیگر تمایلی به مشخص بودن نتیجه رینوپلاستی استخوانی در صورت خود نداشته و می خواهند ظاهر طبیعی صورت حفظ گردد. بدیهی است که فرم فانتزی برای دسته اول و فرم طبیعی برای دسته دوم مناسب تر است.

تناسب بینی استخوانی با دیگر اجزای صورت

هیچ یک از اعضای صورت به تنهایی نمی توانند زیبایی بیشتری برای صورت به ارمغان آورند و در صورتی موجب زیبایی بیشتر چهره می شوند که نه تنها بی نقص بوده بلکه با اجزای دیگر صورت تناسب داشته باشند. رینو استخوانی به این موضوع توجه ویژه نموده و با آگاهی کاملی که از اصول ریاضی و زیبایی شناسی دارد مناسب ترین فرم بینی استخوانی را برای تان تعیین خواهد کرد، بهتر است در این مورد به جراح بینی استخوانی خود اعتماد نمایید.

روش انجام جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی به دلیل این که استخوان قوی و غضروف زیادی دارند عمده اقدامات عمل روی کاهش سایز و فرم دهی به استخوان و غضروف متمرکز است. جراح بینی استخوانی در ابتدا بخش هایی از استخوان و غضروف را برش می دهد. سپس جراح با برش هایی داخلی یا خارجی (بسته به روش جراح) پوست را از تنه اصلی بینی استخوانی جدا می کند. این کار باعث می شود که به تمامی بخش های داخلی دسترسی داشته باشد و بتواند مقادیری از استخوان و غضروف را بردارد.

زمانی که استخوان و غضروف اضافی برداشت می شود، بینی استخوانی فرم بهتری می گیرد و قوز روی بینی استخوانی از بین می رود. در نهایت بعد از این که اقدامات عمل در نواحی داخلی به اتمام رسید، بخیه ها زده می شوند. روی بخیه ها پانسمان می شود و روند بهبودی بعد از عمل آغاز می گردد.

(فیلم عمل بینی استخوانی)

موفقیت عمل بهترین جراح بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی به دلیل نازک بودن پوست بینی استخوانی به مراتب نسبت به رینوپلاستی گوشتی عمل آسان تری دارد. البته در مواردی که بینی استخوانی و غضروفی است کار جراح را بسیار سخت تر می کند. ولی در کل می توان گفت عمل بینی استخوانی نتایج بهتری را خواهند داشت.

به بیان دیگر هر چقدر بینی استخوانی و غضروف سفت تر و محکم تر باشد احتمال رسیدن به نتایج بهتر بالاتر رفته و بیمار را به نتیجه دلخواه نزدیک تر خواهد کرد.

کاندیداهای مناسب عمل بینی از نظر بهترین جراح بینی استخوانی

بهترین کاندیداها برای انجام رینوپلاستی افرادی هستند که:

 • بینی شان قوز دارد و منحنی روی آن تناسب چهره را بر هم زده است
 • بینی شان دچار شکستگی شده است و استخوان آن برآمدگی پیدا کرده است
 • استخوان بسیار بزرگ است و نمای ظاهری آن متناسب و زیبا نیست
 • انحراف بینی دارند و عدم تقارن میان لوله های هم زیبایی ظاهر را برهم زده و هم این که باعث بروز مشکلات تنفسی در افراد شده است

بهترین مدل رینو استخوانی :

افراد مناسب برای عمل بینی استخوانی

آمادگی های قبل از عمل دماغ استخوانی

به گفته بهترین جراح بینی استخوانی در تهران، انجام برخی اقدامات قبل از عمل زیبایی می تواند بر روی نتیجه آن موثر بوده و همچنین دوران بهبودی و نقاهت بعد از عمل را کوتاه تر کند. برخی از مهم ترین اقدامات قبل از عمل عبارتند از:

 • اجتناب از خوردن و آشامیدن به مدت 8 ساعت قبل از انجام عمل
 • اجتناب از مصرف آسپرین و دارو هایی که ضد انعقاد خون هستند. این ممنوعیت برای کاهش احتمال خونریزی آن بعد از عمل است.
 • استفاده از مایعات (مخصوصا آب) یک روز قبل از عمل توصیه می شود
 • قبل از جراحی از لباس های دکمه دار استفاده کنید. زیرا بعد از انجام رینوپلاستی درآوردن لباس هایی که دکمه یا زیپ ندارند می تواند به آن آسیب وارد کند
 • اجتناب از مصرف انواع دخانیات، سیگار و الکل به مدت دو هفته پیش از انجام عمل پیشنهاد شده است. مواد موجود در این فرآورده ها می توانند بر روی زمان بهبودی اثر گذاشته و آن را افزایش دهند.

مراقبت های بعد از عمل دماغ استخوانی

مهم ترین مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی از نظر بهترین جراح بینی استخوانی باید انجام دهید موارد زیر می باشند:

 • استفاده از کمپرس های یخ روی کبودی های اطراف با هدف این که کبودی ها در کوتاه ترین زمان از بین بروند
 • مصر ف غذاهایی که آبکی هستند؛ غذاهای آبکی مثل سوپ ها و آش ها کمک می کنند که نیازی به تحرک عضلات صورت و اطراف آن نباشد زیرا روند جویدن و بلع این غذاها دشوار نیست. همین موضوع باعث می شود که محل زخم ها و بخیه ها زودتر بهبود پیدا کنند
 • مصرف آبمیوه های تازه مثل آب کرفس و آب آناناس می تواند باعث کاهش کبودی دور چشم و اطراف شود
 • نحوه خوابیدن بعد از عمل : دو بالش را روی هم قرار دهید و سعی کنید که سر از سطح بدن بالاتر باشد. این نحوه خوابیدن و استراحت احتمال خونریزی را کاهش می دهد
 • هرگز موقع مطالعه کتاب یا استفاده از گوشی همراه سر را به سمت جلو و پایین خم نکنید
 • گوشی موبایل را زمانی که در حال خوابیده هستید بالای صورت خود نگیرید زیرا احتمال دارد از دست تان رها شود و روی صورت سقوط کند. در این موارد احتمال خونریزی و ایجاد سایر مشکلات حتمی است
 • انجام فعالیت های ورزشی و سنگین تا شش ماه ممنوع است. البته بعد از دو ماه می توانید فعالیت های سبک ورزشی را آغاز کنید. اما بهتر است که در این مدت در ورزش های گروهی که امکان برخورد با بازیکنان دیگر وجود دارد شرکت نکنید. بازی هایی مثل فوتبال، بسکتبال و …
مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

نحوه چسب زدن بعد از رینوپلاستی استخوانی چگونه است؟

نحوه چسب زدن به بینی استخوانی بعد از عمل بسیار ساده است به همین دلیل جراح در همان دفعات اولیه به مراجعه کننده خود آموزش می دهد تا دفعات بعدی را خودش انجام دهد. قبل از این که چسب بزنید باید صورت و اطراف را کاملا تمیز کنید تا آلودگی زیر چسب جمع نشود. بنابراین از آب ولرم و صابون های بهداشتی می توانید استفاده کنید.

چسب زدن بعد از رینوپلاستی استخوانی یکی از بهترین راه ها برای به عمل آوردن حمایت و مراقبت لازم از آن است. جراح بینی استخوانی در طول این عمل، تغییرات زیادی را بر روی غضروف و استخوان ایجاد می کند. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز مشکلات و عوارض یا حتی ضربه خوردن به بینی استخوانی عمل شده، چسب زدن به بینی استخوانی بعد از عمل یکی از واجبات است.

آیا بینی استخوانی برگشت پذیر است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که برگشت نتیجه رینو استخوانی تنها مختص به بینی های گوشتی است، در حالی که بینی های استخوانی هم می توانند بعد از جراحی دچار برگشت و تغییر حالت شوند و به عنوان مثال قوز روی آن ها دوباره نمایان شود. به همین دلیل است که نباید از مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی غافل شد. بعد از رینوپلاستی باید از ضربه خوردن به بینی استخوانی جلوگیری کنید. در دوره بهبودی، حتما چسب را بزنید. برای مدت طولانی به پهلو نخوابید. با رعایت این نکات دوره نقاهت کوتاه تر و نتیجه ایده آل حاصل خواهد شد.

فیلم عمل بینی استخوانی:

هزینه جراحی بینی استخوانی

محاسبه قیمت جراحی بینی استخوانی در جلسه مشاوره و پس از انجام معاینات و بررسی نوع آن توسط بهترین جراح بینی استخوانی در تهران انجام خواهد شد. به گفته دکتر نسرین راستا، هزینه رینوپلاستی استخوانی به موارد زیر بستگی دارد:

 • دستمزد جراح بینی استخوانی
 • میزان تغییراتی که باید اعمال شوند
 • کلینیک یا بیمارستان محل انجام عمل بینی استخوانی

عوارض جراحی بینی استخوانی

در هر عمل جراحی ممکن است با یکسری عوارض روبرو باشید. مهمترین اصل برای هر جراح باید سلامت بیمار باشد. یکی از مهمترین مسائلی که ریسک جراحی را کاهش می دهد، تخصص کافی پزشک در آن زمینه است. برخی عوارض نیز هستند که به صورت شایع وجود دارد و پس از مدتی از بین می روند. زمانی که رینوپلاستی استخوانی انجام می دهید ممکن است با عوارضی چون، بی حسی، خونریزی ، ورم ، زخم داخلی و آسیب به عصب روبررو شوید. البته باید این نکته را یاداور شویم که مراقبت های قبل و پس از عمل نیز در عوارض جراحی موثر هستند.

در رینو استخوانی ممکن است با برخی عوارض کوتاه مدت روبرو شوید که در ادامه چند مورد را ذکر کرده ایم:

احساس درد پس از عمل : استخوان شما تراشیده شده است، پس احساس در  در نواحی مورد نظر بسیار طبیعی است. مسکن هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید تا دوره این درد ها تمام شود.

ورم : شایع ترین عوارض پس از جراحی ، ورم در ناحیه چشم و بینی استخوانی است. این تورم می تواند جزیی بوده و یا طولانی باشد.

کبودی: یکی دیگر از عوارض جانبی جراحی کبودی است. این کبودی ها بسته به نوع عمل کمتر یا بیشتر می شوند و عموما در اطراف چشم مشاهده می شوند.

بهترین جراح بینی استخوانی تهران

در جراحی بینی استخوانی به دلیل این که پوست نازک است امکان ایجاد تغییرات بیشتر است. به همین خاطر نتیجه جراحی بینی استخوانی همواره بهتر از سایر انواع جراحی های بینی بوده است. توصیه می کنیم که پیش از تصمیم گیری در خصوص انجام جراحی با جراح بینی استخوانی مشورت کنید و اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کنید. در نهایت بهتر است که جراحی به دست توانمند بهترین جراحان انجام شود تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری گردد.


سوالات متداول از بهترین جراح بینی استخوانی

94 پاسخ
  1. خسته نباشید دکتر عزیز سال نو پیشاپیش برشما مبارک ،دکترعزیز مقاله تون بسیار پر محتوا و عالی بود،ای کاش دکترهای دیگه هم مثل شما مسیولین پذیر بودند پهنه موارد عمل بینی رو برای بیمارخود توضیح میدانند ،خانم دکتر من ۵سال پیش عمل کردم غضروف‌ها رو داخل پخچتل نگهداشتم آیا کاربردی دارند ؟؟

    1. بستگی به نوع بینی، تکنیک مورد استفاده برای جراحی بینی و تشخیص پزشک داره . حداقل یک ماه باید از چسب استفاده بشه.

  1. در موارد کمی، استخوانسازی انجام میشه و قوز کوچکی درست میشه که قابل ترمیم هست

  1. خیر در صورتی که عمل بینی به درستی و توسط پزشک ماهر که به آناتومی بینی واقف باشد انجام شود مشکلی پیش نمی آید.

  1. به طور کلی اگه پزشک به آناتومی بینی آشنا باشه و عمل توسط پزشک ماهر انجام بشه مشکلی برای رفع پولیپ بینی بوجود نخواهد آمد.

  1. بله. جراحی بینی ترمیمی به دلیل اینکه قبلا ساختار بینی دستکاری شده کاملا حساس هست و نیاز به دقت بالا داره. همچنین مدت زمان عمل بینی بیشتر خواهد بود.

 1. من شهرستان هستم میتونم عکس بینیم رو توی اینستاگرام بفرستم براتون شما هزینه جراحی دماغ منو بگید بهم؟

  1. بستگی به نوع بینی و عملی که انجام شده داره. حداقل یکسال باید بعد از عمل بینی زمان داد تا فرم اصلی دیده بشه.

 2. سلام. خسته نباشید. ممنون از مقاله خوبتون خیلی مفید بود
  ولی میشه بگین که بیهوش شدنمون چند ساعت طول میکشه؟ و اینکه تضمینی هست وسط جراحی به هوش نیایم؟
  شاید سوالم خنده‌دار باشه ولی حقیقتا من از بیهوش شدن چیزی نمیدونم و در مورد این موضوع نگرانم.

  1. سلام ممنونم. کل عمل نهایتا 3 ساعت طول می کشه و بعدش به هوش میاید. بله، امکان نداره وسط عمل به هوش بیاید. نگران نباشید. توی روزهای آینده درباره بیهوشی عمل بینی مقاله کاملی منتشر می کنم در همین وبسایت. حواستون باشه چک کنید و بخونید تا همه اطلاعات رو دریافت کنید

 3. اگر غضروف کافی نداشته باشیم میتونیم از غضروف مصنوعی برای فرم دهی عروسکی استفاده کنیم؟

 4. من 8 ماه هست که جراحی بینی انجام دادم اما از ظراهر بینی م راضی نیستم. آیا امکان جراحی ترمیمی الان هست؟

 5. من بینیمو پیش یه دکتر جراحی کردم ناراضی هستم بینی من هم استخونیه ، امکان ترمیم وجود داره؟

 6. با سلام وقت بخیر من با این توضیحات متوجه شدم بینیم گوشتی یه سوال بینی گوشتی عملش خوب نمیشه یعنی بینی استخوانی عملش موفقیت آمیز تره؟

 7. سلام خسته نباشید،بینی که قبلت عمل شده،درسته که گاهی چسب زدن میتونه بینیو کوچیک یا ورمشو کم کنه؟

  1. ممنون. بستگی به عوامل مختلف دارد. در صورتی که تمامی مراقبت ها به درستی انجام شود . احتمال بازگشت بسیار اندک است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط