لوگو دکتر نسرین راستا
بهترین سن عمل بینی

بهترین سن عمل بینی

بهترین دوره یا سن مناسب برای عمل بینی، محدوده گسترده ای است که از 18 سالگی به بعد شروع شده تا قبل از 50 سالگی را شامل می‌شود. عمل بینی به عنوان رایج ترین عمل زیبایی به خصوص در میان ایرانیان شناخته می‌شود، که اغلب افراد به خصوص دختران جوان تمایل به انجام آن دارند، یکی از شرایط برای کاندیدای عمل بینی بودن، شرایط سنی است. زیرا که می‌تواند در نتیجه ی نهایی عمل جراحی بسیار اثربخش باشد. در ادامه این بحث به بررسی بهترین سن عمل بینی و حداقل و حداکثر سن برای انجام این جراحی می‌پردازیم :

سن مناسب برای عمل بینی

بهترین سن برای انجام عمل بینی، زمانی است که رشد صورت و بدن تثبیت شده باشد، زیرا در غیر صورت با رشد اجزای صورت، غضروف ها و سینوسهای بینی امکان تغییر در نتیجه جراحی و بازگشت مجدد فرم بینی وجود دارد. حتی در مواردی ممکن است بیمار مجبور به انجام جراحی ترمیمی شود. پس حتما در رابطه با سن مناسب عمل بینی با پزشک مشورت کنید.

حداقل سن برای عمل بینی

اغلب پزشکان بر این باور هستند که رشد بینی تا قبل از 18 سالگی تثبیت نشده است، بنابراین اگر قصد انجام این عمل را دارید، حداقل تا پایان 18 سالگی صبر کنید. اگر قبل از این سن برای جراحی اقدام کنید، ممکن است اعضای بدن و غضروف ها رشد کرده و شاهد نتایج منفی باشید. زیرا در این صورت یک سوم میانی صورت رشد نکرده و در عوض چانه و پیشانی رشد کرده و صورت فرم بشقابی به خود می‌گیرد. پس حداقل سن عمل بینی  پایان 18 سالگی است. اما ممکن است بنا به تشخیص پزشک این عمل در سن کمتر انجام شود.

حداکثر سن برای عمل بینی

از طرفی حداکثر سن عمل بینی 50 سالگی است. البته که بعد از این سن تا 60 سالگی هم می‌توان این جراحی را انجام داد، ولی هرچه سن افزایش یابد، سرعت ترمیم زخم ها و بهبود آنها کاهش می‌یابد.  ضمن آنکه خاصیت کشسانی صورت هم کاهش خواهد یافت. در ضمن برای انجام این جراحی نیاز به دریافت بیهوشی است، که در سنین بالاتر تزریق داروی بیهوشی می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

 اگر در سن مناسب این عمل  را انجام دهید، احتمال نیاز به جراحی ترمیمی بسیار کمتر خواهد بود.

رشد بینی در چه سنی متوقف می‌شود؟

رشد بینی در هر فردی متفاوت است. اما به طور کلی رشد بینی در بانوان تا 16 سالگی و در مردان تا 18 سالگی ادامه دارد. پزشکان برای تکمیل فرآیند رشد صورت، سینوس‌ها و تثبیت آن توصیه می کنند، این عمل را به دهه سوم زندگی موکول کنند. زیرا در غیر این صورت احتمال بازگشت فرم بینی به حالت قبل وجود خواهد داشت. لازم به ذکر است که رشد بینی در بانوان سریع تر است. توصیه میشود، برای نتیجه‌گیری بهتر از درمان با پزشک متخصص که تجربه کافی در این زمینه را دارد، مشورت نمایید. پزشک باید به طور کامل بیمار را با نتیجه جراحی آشنا نماید، تا بیمار درک درستی از نتیجه جراحی داشته باشد.

سن قانونی برای عمل بینی

به طور کلی سن قانونی و مشخصی برای انجام این عمل زیبایی وجود ندارد، این جراحی، عمل زیبایی محسوب شده و افراد می توانند در هر سنی برای انجام آن اقدام کنند. پس سن قانونی وجود نداشته و انجام این عمل منوط به نظر جراح است. معمولاً جراحی بعد از دوران بلوغ و بعد از 18 سالگی توصیه می‌شود. با این حال نظر جراح هم بسیار حائز اهمیت است.

در آخر باید بگوییم، سن عمل بینی فاکتور بسیار مهمی در نتیجه‌گیری از درمان است. بنابراین اگر قصد انجام این جراحی را دارید، در سن مناسب این جراحی را انجام دهید. همچنین با پزشک متخصص و متبحر در این مورد مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط