دکتر نسرین راستا / تاثیر چسب زدن بعد از جراحی بینی
زمان مطالعه ۵ دقیقه

تاثیر چسب زدن بعد از جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

جراحی بینی از جمله اقداماتی است که این روزها متقاضیان مخصوص به خود را پیدا کرده است. یکی از عواملی که موجب شده است درصد تقاضا برای انجام جراحی بینی زیاد باشد این است که نتایجی که در طول سال های اخیر در اثر جراحی بینی ایجاد شده است بسیار مطلوب و ثمر بخش بوده است.

اما مساله ای که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت این است که تاثیر چسب زدن بعد از جراحی بینی را مورد بحث قرار دهیم.

بسیاری از افراد از چسب زدن روی بینی بیزارند و می خواهند به نوعی از این کار فرار کنند. اما باید بگوییم این چ  سب کوچک که به ظاهر بی ثمر و بی اثر تا حد زیادی می تواند روند بعد از جراحی را بهتر پیش ببرد.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

 جراحی زیبایی بینی از جمله جراحی هایی است که بسیار حساس و دقیق است. علیرغم رشد و گسترشی که در حوزه جراحی بینی ایجاد شده است و اینکه بسیاری از پزشکان در این نوع جراحی زیبایی مهارت های زیادی پیدا کرده اند و تکنیک های ثمر بخشی را به کار می بندند اما همچنان این جراحی حساسیت بالای خود را حفظ کرده است.

روند جراحی در صورتی که از سوی پزشک جراح توانمند طی شود نتیجه ای که در بردارد این است که بهترین برنامه برای جراحی طراحی می شود و بالطبع نتیجه ی مطلوب حاصل می شود.

تاثیر-چسب-زدن-بعد-از-جراحی-بینی

تاثیر-چسب-زدن-بعد-از-جراحی-بینی

 مراقبت های بعد از جراحی بینی

یکی از مهم ترین نکاتی که همواره پزشکان گوشزد می کنند این است که مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه روند جراحی مهم است. همانطور که افراد برای یافتن یک پزشک جراح بینی متخصص و متبحر زمان می گذارند و وسواس دارند که روند جراحی به دست بهترین جراح بینی انجام شود باید در خصوص انجام مراقبت های بعد از انجام جراحی بینی نیز همان دقت را داشته باشند.

بیشتر بخوانید
افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده از کمپرس های یخ برای کاهش کبودی، تورم و التهاباتی که در اطراف نواحی چشمی و نیز بینی وجود دارد.

یخ باعث می شود رگ هایی که در این نواحی دچار گرفتگی یا خون مردگی شدند بهبود پیدا کنند.

  1. استفاده از بالش های بلند که موجب می شود سر افراد بالاتر از بدن شان قرار گیرد. این مساله نتیجه ای که دارد این است که جریان خون در نواحی سر کاهش پیدا کرده و خونریزی از بینی کمتر شود.
  2. متوقف کردن فعالیت های ورزشی تا دو سه ماه از مراقبت های اصلی در دوران بعد از جراحی بینی است. البته بعد از این مدت صرفا فعالیت هایی که سبک هستند و فشار زیادی را بدن وارد نمی کنند از سر گرفته می شود.

بنابراین از انجام فعالیت های حرفه ای و پرفشار تا شش ماه به طور کامل باید پرهیز شود.

  1. چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی از جمله مهم ترین اقداماتی است که می تواند تاثیرات جدی بر نتیجه جراحی داشته باشند. ( در بخشی مجزا بدین موضوع خواهیم پرداخت).

تاثیر چسب زدن بعد از جراحی بینی  

واقعیت این است که از پر تکرار ترین سوالات بعد از جراحی بینی این است که بعد از جراحی بینی چرا باید به بینی چسب بزنیم؟. یا این سوال که تاثیر چسب زدن بعد از جراحی بینی چقدر است؟.

در خصوص پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم چسب زدن به بینی دو اثر غیر قابل انکار دارد:

  • تمامی تورم هایی که در ناحیه بینی یا اطراف ان ایجاد شده است را از بین می برد.
  • دومین اثر چسب ها این است که موجب می شود بینی فرم گیری خوبی داشته باشد زیرا در حال شکل گیری است. زیرا که بینی در مراحل اولیه بعد از جراحی است و این دوره بهترین دوره ای است که می تواند فرم بخشی به آن داشت. از این رو چسب ها مهم ترین نقش را در این میان بازی می کنند.
بیشتر بخوانید
درمان شکستگی بینی

بعد از جراحی بینی چسب ها باید چه مدت روی بینی باقی بماند؟

مدت زمانی که چسب ها باید روی بینی باقی بماند از دو هفته تا دو ماه متغیر است. در تمام این مدت بینی روند بهبودی را پشت سر می گذارد. بدین معنا که گوشت بینی جراحی شده در حال جوش خوردن است و بهترین زمانی است که با چسب زدن می توان به فرم گیری بهتر آن کمک کرد.

نحوه قرار دادن چسب بینی بعد از جراحی

نکاتی که پیش از چسب زدن به بینی باید مد نظر قرار دهید این است که حتما باید قبل از اینکه وارد روند چسباندن می شوید نواحی بینی و اطراف آن را با ضدعفونی کننده هایی مثل الکل شستشو بدهید. البته این کار باید با دقت انجام شود تا آسیبی به بینی وارد نشود.

تمامی این نواحی باید تمیز باشد تا چسب به درستی روی این محل قرار گیرد.

شکل و فرم چسب زدن نیز مهم است که در هنگام انجام آن باید رعایت کنید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

نتیجه گیری

در بین تمامی مراقبت هایی که در این مقاله ذکر شد چسب زدن به بینی از مهم ترین مراقبت هایی بود که بخشی مجزا و مستقل به آن اختصاص داده ایم.

توصیه ای که داریم این است که در صورتی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اید در خصوص استفاده از چسب بینی اهمال کاری نداشته باشید و برای بهبود وضعیت ظاهری بینی خود مدت زمانی آن را تحمل کنید.

axe rasta 5

دکتر نسرین راستا
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن
(جراحی پلاستیک بینی و صورت)
سوابق تحصیلی:
– رتبه 15 کنکور سراسری ورودی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
– رتبه 3 امتحانات جامع پره انترنی.
– دارای سابقه 15 سال در عمل جراحی.
– دکتر راستا یکی از بهترین جراحان بینی تهران.
– دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن.
– دارای سابقه درخشان و موفق بیش از 3500 جراحی بینی از سال 1380.
– عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا EAFPS
– عضو انجمن جراحان گوش و حلق و بینی ایران.
– عضو انجمن راینولوژی ایران.

بیشتر بخوانید
جراحي بيني کج
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هجده =