۲۸
آذر

۱۳۹۸

تزریق ژل

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

تزریق ژل یکی از روش های جوانسازی پوست است که کاملاً غیرتهاجمی بوده و نتیجه به دست آمده از آن خیلی سریع قابل مشاهده می باشد. هدف از انجام روش تزریق ژل افزایش حجم صورت و نواحی مختلف آن مانند لب ها و گونه ها، کاهش خط خنده و اخم و از بین بردن چین و چروک های صورت و غیره می باشد.

میل به زیبایی در افراد امروزه بیشتر از هر زمان دیگری شده و آن ها به زیبایی خود بیش از پیش اهمیت می دهند، به همین دلیل آمار مراجعه به پزشکان زیبایی جهت تزریق ژل و فیلر هر روز در حال افزایش است. ژل ها انواع مختلفی دارند که پرکاربردترین و محبوب ترین آن ها اسید هیالورونیک است که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا می باشد. دلیل محبوب بودن هیالورونیک اسید نسبت به ژل های دیگر خواصی است که این ژل علاوه بر فرم دهی و شکل دهی دارد.

در رابطه با خواص هیالورونیک اسید باید بگوییم که این ماده به عنوان روان کننده بافت های همبند، چشم و پوست و مفاصل بدن فعالیت می نماید و به طور طبیعی در بدن وجود دارد. به همین دلیل استفاده از ژل های هیالورونیک اسید باعث بهبود کیفیت و رطوبت پوست شده و در فرد حساسیت ایجاد نمی کند.

تزریق ژل

انواع ژل ها

 • ژل های قابل جذب: در ساختار این نوع از ژل ها کلاژن وجود داشته و با گذر زمان جذب پوست می شوند.
 • ژل های دیر جذب: از ترکیبات این نوع ژل می توان به اسید لاکتیک اشاره کرد، ساختمان ژل های دیر جذب شبیه به استخوان است.

ماندگاری این ژل ها چیزی حدود 1 و نیم سال بوده و در نهایت زیر پوست به شکل گلوله های ریز در می آیند.

 • ژل های غیر قابل جذب: این نوع از ژل ها به هیچ عنوان جذب پوست نشده، گلوله شدن از مشخصه های بارز آن ها است و در ساختار آن ها ترکیبات اکرولیک به کار رفته است.

کاندیدای تزریق ژل

متقاضیان روش تزریق ژل را طیف سنی وسیعی تشکیل می دهند.

هدف جوانان اغلب برجسته کردن اجزای مختلف صورت مانند لب و گونه ها بوده در حالیکه افرادی با سنین بالاتر بیشتر متقاضی برطرف کردن آثار پیری و چین و چروک با انجام این روش هستند.

در صورتی که حجم صورت شما کاهش یافته یا بافت های آن شل شده، خطوط طبیعی صورت تان عمیق شده و بر روی آن چین و چروک ایجاد شده و خواستار لب ها و گونه هایی حجیم تر می باشید، تزریق ژل کارآمدترین و بهترین روشی است که می توانید انجام دهید.

تزریق ژل

کاربرد تزریق ژل چیست؟

تزریق ژل کاربردهای متعددی از جمله:

 1. برجسته کردن لب ها
 2. برجسته کردن گونه ها
 3. برجسته کردن چانه
 4. پرکردن و رفع سیاهی زیر چشم
 5. کم عمق کردن خط خنده و اخم
 6. رفع چین و چروک های صورت اعم از خطوط اطراف لب و چشم ها

مزایای تزریق ژل

 • کسب نتیجه بسیار طبیعی
 • عدم نیاز به استراحت بعد از تزریق ژل و نداشتن دوره نقاهت
 • حاصل شدن نتایج بسیار مثبت بلافاصله بعد از انجام این روش در بیشتر موارد
 • درصد بالای رضایتمندی افراد از نتایج به دست آمده
 • عدم نیاز به جراحی و غیرتهاجمی بودن این روش جوانسازی
 • قابل انجام بودن در یک جلسه
 • قابل اصلاح بودن نتیجه حاصل از تزریق در صورت عدم رضایت فرد و برگشت پذیری نتایج آن
 • عدم نیاز به بیهوشی
 • دارای تاییدیه سلامت و ایمنی از سازمان غذا و داروی آمریکا

تزریق ژل

مراحل انجام تزریق ژل

در ابتدا طی یک جلسه مشاوره مصرف داروهای فعلی، بیماری های قبلی، وضعیت پوستی فرد مورد بررسی قرار گرفته و از او در رابطه با خواسته ها و انتظاراتش از تزریق ژل سوال پرسیده شده و در صورت نیاز راهکارها و توصیه های لازم برای او ارائه می شود.

در صورت مساعد بودن شرایط بیمار برای تزریق ژل ، محل مشخص شده برای انجام این روش توسط کرم های بی حس کننده بی حس شده و در محیطی کاملاً استریل تزریق ژل به وسیله سوزن های بسیار نازک انجام می شود.

این امکان وجود دارد که پزشک برای فرم دهی بهتر، اقدام به ماساژدهی ناحیه مورد تزریق نماید.

بر خلاف باور عموم که گمان می کنند انجام این روش بسیار ساده بوده و نیاز به مهارت خاصی ندارد، این روش پیچیدگی های منحصر بفرد خود را دارد.

در حقیقت آنچه نتایج به دست آمده از تزریق ژل توسط پزشک های زیبایی مختلف را از یکدیگر متمایز می نماید تجربه، دانش و تبحر پزشک و از آن مهم تر دیدگاه زیبا شناسانه و سلیقه پزشک در میزان و محل تزریق و نحوه فرم دهی به محل مورد تزریق می باشد.

این روش معمولاً طی 20 تا 30 دقیقه و در یک ساعت انجام شود، البته در برخی از موارد به دلیل تعدد نواحی مورد تزریق و گستردگی آن ها ممکن است به چند جلسه نیاز باشد که د این صورت در جلسه اول میزان تزریق بیشتر از جلسات دیگر بوده و هدف از انجام جلسات دیگر تجدید و اصلاح نتیجه می باشد.

تزریق ژل

اقدامات قبل از تزریق ژل

دو هفته قبل از انجام این روش از مصرف داروهایی که در ترکیب آن ها استیل سالیسیتیک به کار رفته بپرهیزید، همچنین باید از مصرف مکمل های حاوی جینگکو، سیر و جیسینگ و همینطور ویتامین E خودداری کرد.

از خوردن روغن ماهی، داروهای ضدالتهابی با دوز بالا، ایبوپروفن و نوشیدنی های حاوی الکل طی 3 تا 5 روز قبل از تزریق ژل اجتناب نمایید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل عبارتند از:

 1. در ابتد باید بگوییم که نتیجه نهایی تزریق ژل حدوداً دو هفته بعد از انجام آن پدیدار می شود، درست است که این روش دوره نقاهت ندارد اما رعایت توصیه های زیر منجر به دستیابی به حداکثر نتایج مثبت خواهد شد:
 2. به مدت 24 ساعت از مالش ناحیه فرم دهی شده از طریق تزریق ژل، خودداری نمایید.
 3. به مدت 2 هفته از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و انجام سولاریوم بپرهیزید.
 4. با اینکه امکان آرایش کردن بلافاصله بعد از تزریق وجود دارد اما بهتر است که این کار را به چند روز بعد از انجام این روش موکول نموده و هنگام آرایش کردن از ایجاد فشار در ناحیه تزریق شده خودداری کنید.
 5. در صورت تمایل برای ایجاد تسریع در روند کبودی و تورم احتمالی ناشی از تزریق ژل می توانید هر چند ساعت یکبار به مدت 15 دقیقه بر روی محل مورد نظر کمپرس سرد بگذارید.
 6. در روزهای ابتدایی از خوردن غذاهای پرنمک که موجب تشدید ورم می شود اجتناب نمایید.

تزریق ژل

تزریق ژل به پیشانی

زمانی که پیشانی دارای خطوط و چین و چروک باشد ، چهره اخمو و خشن نشان داده می شود و سن افراد بالا تر به نظر خواهد رسید ، همچنین تا حد زیادی زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می دهد. اما با تزریق ژل به پیشانی این امکان فراهم می شود که تمامی خطوط عمیق یا کم عمق پیشانی برطرف شوند و زیبایی و شادابی به صورت بازگردد. غالبا برای پیشانی از ژل هیالورونیک استفاده می شود که حالت تهاجمی نداشته و موجب بروز آلرژی و حساسیت نخواهد شد.

بدین منظور ابتدا با استفاده از بی حسی موضعی پیشانی بی حس شده و سپس به کمک سوزن های بسیار ظریف ژل به نواحی مورد نظر تزریق خواهد شد. در نهایت نواحی مورد درمان ماساژ داده می شوند تا ژل ها متوازن شوند. تزریق ژل به پیشانی در یک جلسه صورت می گیرد و نیاز به استراحت چندانی ندارد.

تزریق ژل لب

لب یکی از موثر ترین اجزای صورت در زیبایی چهره محسوب می شود. افرادی که از لب های ریز و کوچکی برخوردارند یا افرادی که می خواهند حجم لب های خود را افزایش دهند ، تزریق ژل انجام خواهند داد. برای این کار ابتدا لب ها بی حس شده و پس از تمیز شدن لب با استفاده از مواد ضد میکروب یا حاوی الکل ، به کمک سوزن های بسیار نازک ژل به لب ها تزریق می شود. این کار نیازمند دقت و مهارت بالایی می باشد بنابراین در انتخاب پزشک خود دقت کافی داشته باشید.

اینکه چه میزان ژل به لب ها تزریق شوند به سلقیه فرد بستگی خواهد داشت. لازم به ذکر است در صورتی که حجیم سازی لب ها توسط تزریق ژل صورت گیرد ، در مقایسه با سایر روش ها ، بیمار با کبودی کمتری مواجه خواهد شد.

تزریق ژل

تزریق ژل گونه

افزایش سن از عوامل تاثیرگذار در کاهش حجم گونه ها می باشد که منجر به کاهش جذابیت و شادابی صورت خواهد شد. اما امروزه برای رفع این موضوع تزریق ژل به گونه انجام می شود. برای تزریق ژل به گونه ابتدا باید نقاطی که دچار افتادگی شدند مشخص شوند. به منظور طبیعی شدن گونه ها ، ژل دقیقا روبه روی استخوان گونه تزریق می شود. این کار در بالا بردن چشم ها نیز موثر است.

در این روش نیز ابتدا ناحیه مورد نظر ضدعفونی و تمیز شده و پس از بی حس شدن گونه توسط بی حس کننده موضعی ، ژل به کمک سرنگی که از سوزن بسیار ریزی برخوردار است تزریق خواهد شد.

دکتر نسرین راستا
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن
(جراحی پلاستیک بینی و صورت)
سوابق تحصیلی:
– رتبه 15 کنکور سراسری ورودی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
– رتبه 3 امتحانات جامع پره انترنی.
– دارای سابقه 15 سال در عمل جراحی.
– دکتر راستا یکی از بهترین جراحان بینی تهران.
– دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن.
– دارای سابقه درخشان و موفق بیش از 3500 جراحی بینی از سال 1380.
– عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا EAFPS
– عضو انجمن جراحان گوش و حلق و بینی ایران.
– عضو انجمن راینولوژی ایران.

دسته بندی ها: جوانسازی پوست | مقالات
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما توسط دکتر نسرین راستا پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۱ دیدگاه

 1. drrasta

  سپاسگزار

  پاسخ

ترک بک ها/پینگ بک ها

 1. زهرا - عالیییییییی
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + سه =

Call Now Buttonتماس سریع