88683300 - 88687307 (021) @dr.rasta1

جراحی بینی

جراحی بینی

به منظور ایجاد تناسب میان بینی و سایر اجزای صورت ، رفع ایرادات ظاهری و تنفسی بینی و در نهایت ایجاد زیبایی در چهره افراد جراحی بینی انجام خواهد شد.

بینی به دلیل قرار گیری در مرکز صورت ، بخش زیادی از زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و به دلیل داشتن نقش تنفسی از حیاتی ترین اعضای بدن می باشد.

 

جراحی بینی

 

اهداف جراحی بینی

 • جراحی زیبایی بینی

جهت بر طرف کردن ایرادات ظاهری چون قوز موجود در پل بینی یا بزرگ بودن بینی انجام می شود.

 • جراحی درمانی بینی

برای رفع و درمان مشکلاتی چون پولیپ بینی ، سینوزیت و شکستگی تیغه بینی یا سپتوم صورت می گیرد.

 

جراحی بینی

روش های جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی به دو روش جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته انجام می شود. انتخاب یکی از این روش ها به عواملی چون نوع و میزان ایرادات بینی دارد.

در هر دو تکنیک جراح برش هایی را به منظور دسترسی راحت به ساختار زیرین بینی ایجاد خواهد کرد و تغییرات را اعمال می کند.

عمل بینی به روش بسته

در روش جراحی بینی به روش بسته ، در داخل سوراخ های بینی برش هایی ایجاد می شود و پوست به کمک ابزار مخصوص از بافت بینی جدا می شود.

مزیتی که این تکنیک دارد این است که در این روش جای هیچگونه زخم و بخیه ای در ظاهر بینی و روی پوست ایجاد نخواهد شد و در مقابل چیزی که باعث می شود جراحان این روش را اولویت آخر خود قرار دهند این است که جراحان اشراف کامل به ساختار بینی ندارند. افرادی که دارای مشکل خاصی خصوصا در نوک بینی خود نیستند ، بهترین کاندیدا برای انجام این تکنیک می باشند.

عمل بینی باز

در روش جراحی بینی به روش باز ، درقسمت کالوملا و بین دو سوراخ بینی ، برشی دو میلی متری ایجاد خواهد شد. در این روش جراح به دلیل اشراف کاملی که دارد قدرت مانور بیشتری به روی ساختار بینی خواهد داشت و این یکی از مزیت های این روش می باشد.

انواع بینی

 • بینی استخوانی

بینی هایی که دارای پوستی نازک و ساختار و بافت مستحکم می باشند ، بینی استخوانی نامیده می شوند. همچنین اغلب بینی های استخوانی در ناحیه پل بینی دارای قوز و برآمدگی می باشند. این نوع از بینی ها جزو ایده آل ترین بینی ها هستند چرا که به دلیل دارا بودن ویژگی های مناسب اغلب نتیجه نهایی بسیار مطلوبی را از جراحی زیبایی بینی کسب خواهند کرد.

 • بینی گوشتی

از مشخصه های بینی های گوشتی داشتن حالتی پهن و افتاده در نوک بینی می باشد. همچنین در بینی های گوشتی پوست بینی ضخیم و چرب و ساختار و بافت بینی ضعیف می باشد.

در گذشته جراحی بینی های گوشتی به صورت کاهنده بوده اما امروزه برای جلوگیری از برگشت پذیری بینی ، با استفاده از گرافت گذاری ، بافت و غضروف بینی گوشتی تقویت می شود و نتیجه ماندگار تر و مطلوب تری را به همراه خواهد داشت.

 

 

انواع جراحی بینی

جراحی بینی ترمیمی

عمل ثانویه یا ترمیمی بینی با هدف اصلاح یا رفع ایرادات باقی مانده از جراحی بینی اولیه صورت می گیرد و فرد باید انتظارات معقولی از نتیجه جراحی بینی ترمیمی داشته باشد.

به طور کلی جراحی بینی از جمله جراحی های زیبایی پیچیده می باشد که با هر تکرار آن پیچیده تر هم خواهد شد. به این خاطر که در جراحی بینی اولیه بافت بینی تغییر یافته و به همین دلیل این بافت ضعیف تر شده. حتی در مواردی امکان دارد نیاز به پیوند بافت جدید از سایر نواحی بدن مثل غضروف گوش گرفته شده ، باشد.

جراحی بینی طبیعی

افراد متقاضی این نوع جراحی بینی ،  انتظار بروز تغییرات زیادی ندارند و معمولا فقط در صدد بر طرف کردن ایرادات بینی می باشند. در جراحی بینی طبیعی ، زاویه بین لب بالا و نوک بینی حدود 90 درجه می باشد.

جراحی بینی فانتزی

در این نوع جراحی بینی ، زاویه بین لب بالا با نوک بینی از 105 درجه بیشتر است و در نتیجه بینی دارای قوص بیشتری در پل بینی هستند و نوک بینی سر بالا تر می باشد.

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی برای افرادی که دارای بینی های استخوانی هستند و اجزای صورت ریزی دارند مناسب می باشد.

 جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

 1. تا 2 هفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان خودداری کنید.
 2. مصرف دارو هایی چون آسپرین و پروفن باعث افزایش میل به خون ریزی می شوند به همین دلیل مصرف این دسته از دارو ها تا دو هفته قبل از جراحی ممنوع می باشد.
 3. شب قبل از جراحی استحمام کنید و تا 8 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید تا حین عمل بینی معده خالی باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. تا یک هفته به منظور کاهش تورم بعد از جراحی بینی ، هنگام استراحت سر خود را توسط دو بالش بالا تر از حد معمول قرار دهید.
 2. داشتن درد ، تورم و کبودی بعد از جراحی بینی طبیعی می باشد و برای کاهش اثر کبودی و تورم تا 72 ساعت بعد از عمل از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 3. توصیه می شود بعد از جراحی تا مدتی از غذا های جویدنی مصرف نکنید و رژیم غذایی خود را از مصرف مایعاتی مانند سوپ شروع کنید.
 4. مصرف سدیم و نمک را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.
 5. مرتبا و به طور مداوم از دارو هایی که پزشک تجویز نموده مصرف کنید.
 6. تا یک هفته رو به بالا و طاقباز بخوابید و از خوابیدن به روی شکم و سمت پهلو خودداری کنید.
 7. تا یک ماه بعد از عمل از استعمال دخانیات و مصرف هرگونه مشروبات الکلی پرهیز نمایید.
 8. اسپلینت و گچ بینی معمولا بعد از یک هفته توسط خود پزشک در مطب باز می شود. در این مدت توجه داشته باشید که به گچ ضربه وارد نشود و یا از مرطوب شدن آن خودداری نمایید چرا که در نتیجه نهایی تاثیر گذار می باشد.
 9. در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 10. حدودا 4 تا 6 ماه از رفتن به استخر یا سونا پرهیز نمایید.
 11. تا 6 ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید و در صورت لزوم تنها مجاز به استفاده از لنز های طبی هستید.
 12. تا مدتی از انجام فعالیت و ورزش های سنگین خودداری نمایید.

 

 

انتخاب جراح بینی

افراد برای اینکه در انتخاب جراح بینی به بهترین نحو ممکن عمل کرده و یک جراح بینی خوب را انتخاب کنند باید در رابطه با ویژگی های بهترین جراح بینی اطلاعاتی در دست داشته باشند، این ویژگی ها عبارتنداز:

 • جراح بینی خوب با قرار دادن سلامت بیمار به عنوان اولویت کار خود، احتمال بروز مشکلات تنفسی را به حداقل می رساند.
 • در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی به تمام سوالات فرد در رابطه با جراحی بینی پاسخ داده و تصویر روشنی از عمل بینی و نتیجه آن در اختیار بیمار قرار می دهد تا او بتواند برای انجام یا عدم انجام این جراحی زیبایی تصمیم بگیرد.
 • مراقبت هایی را که موجب ایمن بودن جراحی بینی و تسریع روند بهبودی آن می شود را به طور کامل به بیمار توضیح داده و در رابطه با لزوم رعایت این مراقبت ها تاکید می نماید.
 • اغلب متقاضیان جراحی بینی ترس زیادی از بیهوشی داشته یا نگران رضایت بخش نبودن نتیجه جراحی بینی هستند، جراح بینی باید توانایی کاهش استرس بیماران و جلب اعتماد آن ها را داشته باشد.
 • یک جراح بینی خوب برخورد بسیار خوبی با بیماران دارد.
 • فقط به جنبه مالی جراحی بینی فکر نکرده و اگر فرد شرایط لازم جسمی و روحی برای آن  را نداشته باشد، از انجام عمل بر روی بینی وی خودداری می نماید.
 • تجربه زیادی در زمینه جراحی بینی های استخوانی و گوشتی دارد.
 • اگر فرد خواسته های غیر معقولی از جراحی بینی داشته باشد با او صحبت کرده و تمام سعی خود را می کند تا او را منصرف کند، در صورت متقاعد نشدن فرد از انجام جراحی بینی برای وی صرف نظر می کند.

 

جراحی بینی

 

دیگر ویژگی های جراح بینی خوب :

 • در رابطه با داروهایی که بیمار مصرف می کند، بیماری هایی که فرد قبلاً به آن ها ابتلا داشته یا در حال حاضر به آن ها ابتلا دارد و حساسیت های دارویی او سوال می کند، همچنین برای اطمینان حاصل نمودن از وضعیت سلامت بیمار یک سری آزمایش مثل تست بارداری را برای فرد تجویز می کند.
 • برای اینکه فرم بینی بعد از جراحی بیشترین تناسب را با صورت فرد داشته باشد، اقدام به تهیه عکس از زوایای مختلف صورت و بینی فرد کرده و با کمک گرفتن از قدرت تصور بالایی که دارد بهترین فرم بینی را برای وی در نظر می گیرد.

نحوه انتخاب بهترین جراح بینی

 1. اولین قدم برای انتخاب یک جراح بینی مجرب ، تهیه یک لیست از اسامی جراحان خوبی است که در منطقه تان وجود دارد، به همین منظور باید به جستجو در شبکه ها مجازی و گوگل پرداخته و از افرادی که قبل از شما جراحی بینی انجام داده و از عملکرد جراح بینی خود راضی بوده اند سوال کنید.
 2. در زمان هایی که بیماران قبلی در مطب حضور دارند به مطب جراحان بینی رفته و با صحبت با آن ها میزان رضایت شان از جراحی بینی را مورد سنجش قرار دهید.
 3. نمونه کارهای جراح بینی را در آلبوم موجود در مطب، اینستاگرام یا بخش گالری سایت ایشان مشاهده کنید.

جراحی بینی قیمت

هزینه جراحی زیبایی بینی به عواملی چون میزان ایردات ، ساختار بینی ، دستمزد جراح و هزینه های جانبی مانند هزینه های کلینیک و اتاق عمل بستگی دارد و در اولین جلسه مشاوره به فرد اعلام خواهد شد.

پاسخ

9 + ده =