دکتر نسرین راستا / ضربه به بيني بعد از جراحي
زمان مطالعه ۵ دقیقه

ضربه به بيني بعد از جراحي

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

یکی از مهم ترین مسائلی که وجود دارد این است که مراقبت های بعد از جراحی بینی همچون روند جراحی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

در نوشتاری که در پیش رو دارید قصد داریم که در خصوص مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی مطالبی را به طور اختصاصی داشته باشیم.

اما مهم ترین مراقبت ها بعد از جراحی بینی به محافظت از بینی در برابر ضربه اشاره دارد.

در ابتدا توضیحاتی را در زمینه جراحی زیبایی بینی مورد بحث قرار می دهیم سپس به بحث اصلی خود خواهیم پرداخت.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی از جمله شایع ترین جراحی هایی است که علاقه مندی زیاد به انجام آن موجب شده است که رشد و گسترش زیادی داشته باشد.

در این جراحی بسیاری از برش هایی که زده می شود با این هدف انجام می شود که بسیاری از ایرادات آن برطرف شود.

جراحی بینی

در این جراحی تمام نقایصی که وجود دارد به طور کلی برطرف می شود.

در واقع بعد از پایان جراحی، بینی نما و ظاهر زیباتری خواهد داشت زیرا که لوله های بینی کوچک تر خواهد شد، نوک بینی در صورتی که افتادگی داشته باشد به سمت بالا کشیده می شود، تیغه بینی صاف تر می شود و همچنین بینی نازک تر خواهد شد.

بیشتر بخوانید
همه چیز در مورد جراحی بینی

تمامی اینها موجب می شود که بینی به نهایت تناسب برسد و به افزایش زیبایی افراد کمک کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی کدام است؟

در واقع کسانی که تحت جراحی بینی قرار می گیرند باید مراقبت هایی را داشته باشند که روند بهبودی بعد ازجراحی به بهترین شکل ممکن ادامه داشته باشد.

در واقع تمامی مراقبت هایی که از سوی بهترین جراح بینی تهران  توصیه می شود از این قرار است:

  • افرادی که تحت جراحی قرار می گیرند تا مدت زمان تقریبا دو تا سه ماهه هرگونه فعالیت های ورزشی را باید متوقف کنند. دلیل اینکه پزشکان به توقف فعالیت های ورزشی تاکید می کنند این است که در صورتی که افراد فعالیت های پرفشار داشته باشند فشار خون در اینان افزایش خواهد داشت. از این رو احتمال خونریزی بینی در اینان بیشتر خواهد شد.
  • بر خی از افراد می پرسند که انجام فعالیت های ورزشی حرفه ای بعد از جراحی بینی تا چه مدت زمانی باید پرهیز شود؟ پاسخ این است که بعد از دوماه یا سه ماه ( بسته به تشخیص پزشک) فعالیت های ساده و سبک ورزشی آغاز می شود. ولی اگر می خواهید حرکات و ورزش را به طور حرفه ای دنبال کنید باید تا مدت زمان شش ماهه صبر کنید.
  • از دیگر مراقبت هایی که بعد از جراحی بینی وجود دارد باید به مساله نحوه خوابیدن اشاره کنیم.

قاعده ای که وجود دارد این است که افراد تا مدت زمان یک هفته ای بعد از انجام جراحی بینی باید به نحوه ای بخوابند که احتمال خونریزی به کمترین میزان ممکن برسد.

بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی بینی

توصیه ای که در این زمینه وجود دارد این است که افراد در هنگام خوابیدن سر را از سطح بدن و پاها بالاتر قرار دهند تا خون زیادی در نواحی سر جمع نشود.

برای این منظور می توانید از بالش هایی استفاده کنید که زاویه سر شما را بالاتر نگه می دارند.

  • بلند کردن و جابجا کردن وسایلی که سنگین هستند تا مدت زمان یکماهه ممنوع است. این ممنوعیت نیز از این جهت وجود دارد که ممکن است فشار زیادی به بخش های بینی و عروق خونی در این بخش وارد کند. این مساله موجب می شود که خونریزی اتفاق بیفتد.
  • از مهم ترین و اصلی ترین توصیه هایی که پزشکان به افراد دارند این است که بعد از جراحی بینی نباید در موقعیت هایی قرار گیرند که احتمال ضربه به بینی وجود داشته باشد.

برای مثال ورزش هایی که به طور جمعی انجام می شود احتمال این اتفاق را افزایش خواهد داد. از این رو ممنوع است. ورزش هایی مثل فوتبال بازی کردی، بسکتبال بازی کردن یا والیبال بازی کردن از جمله ورزش هایی هستند که تا حد زیادی برخورد بازیکنان با هم زیاد است و ممکن است که آسیب هایی را به بینی وارد سازد.

جراحی بینیضربه بینی بعد از جراحی بینی چه عوارض و پیامد هایی خواهد داشت؟

واقعیتی که وجود دارد این است که بعد از جراحی بینی به حدی بینی حساسیت های زیادی را پیدا می کند که حتی یک ماه تا دوماه استفاده از عینک ممنوع است. زیرا که می تواند موجب بروز درد ها و خونریزی هایی شود که برای بیمار بسیار دردناک و ناخوشایند خواهد بود.

بیشتر بخوانید
مراقبت های بعد از جراحی بینی

در این دوره بینی باید خونریزی کمتری داشته باشد تا محل برش ها و زخم ها ترمیم شوند. در صورتی که به بینی ضربه وارد شود موجب بروز تورم می گردد که ابدا برای روند بهبودی و نتیجه جراحی مناسب نخواهد بود.

نتیجه گیری

در این نوشتار تمامی تلاش مان  بر این بود که در خصوص حساسیت های زیادی که بینی بعد از جراحی بینی پیدا می کند مطالبی را ارائه کنیم.

محوری ترین بخشی که در این مقاله آمد مربوط به ضربه به بینی می شود.

امیدواریم که تمامی حساسیت ها در این زمینه را مورد توجه قرار دهید و اقدامات لازم را برای بهبودی وضعیت بینی خود انجام دهید.​

axe rasta 5

دکتر نسرین راستا
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن
(جراحی پلاستیک بینی و صورت)
سوابق تحصیلی:
– رتبه 15 کنکور سراسری ورودی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
– رتبه 3 امتحانات جامع پره انترنی.
– دارای سابقه 15 سال در عمل جراحی.
– دکتر راستا یکی از بهترین جراحان بینی تهران.
– دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن.
– دارای سابقه درخشان و موفق بیش از 3500 جراحی بینی از سال 1380.
– عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا EAFPS
– عضو انجمن جراحان گوش و حلق و بینی ایران.
– عضو انجمن راینولوژی ایران.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =