02 ژوئن

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

انجام مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک که با هدف اصلاح ایرادت موجود در پلک ها انجام می شود، همچون رعایت مراقبت های بعد از تمام جراحی های زیبایی در میزان موفقیت آمیز بودن نتیجه آن تاثیر زیادی دارد.

لازم به ذکر است که جراحی زیبایی پلک تحت بی حسی موضعی انجام شده و مدت زمان لازم برای انجام آن حدوداً 2 ساعت می باشد. البته باید بگوییم که در صورت نیاز هر دو پلک بالا و پایین به جراحی، این مدت زمان افزایش خواهد یافت.

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک چیست؟

بعد از انجام جراحی پلک یا بلفاروپلاستی بیمار به اتاق ریکاوری انتقال یافته و سپس به بخش منتقل می شود، لازم است تا فرد به مدت نیم ساعت بر روی تخت دراز کشیده و در این مدت زمان بر روی پلک ها پک ژله ای سرد قرار بگیرد.

استفاده از کمپرس سرد

افراد باید توجه داشته باشند که بروز التهاب و ورم بعد از بلفاروپلاستی طبیعی بوده و بیماران باید برای کاهش آن نکاتی را رعایت کرده و اقداماتی را انجام دهند که یکی از آن ها قرار دادن کمپرس سرد بر روی موضع به مدت 48 ساعت می باشد.

مدت زمان استفاده از کمپرس سرد به تشخیص جراح پلاستیک شما بستگی دارد، ولی توصیه ما این است که کمپرس سرد را در روز اول بعد از بلفاروپلاستی هر نیم ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه، در روز دوم هر 1 ساعت یک بار به مدت 20 دقیقه و در روز سوم هر 2 ساعت یک بار به مدت 20 دقیقه بر روی پلک ها قرار دهید.

استفاده از گاز استریل

پس از انجام جراحی زیبایی پلک بر روی محل برش پماد موضعی استفاده شده و هیچگونه پانسمانی بر روی موضع قرار داده نمی شود، مالیدن پماد بر روی محل جراحی، کمی در دید افراد اختلال ایجاد کرده و موجب تاری دید آن ها خواهد شد که جای نگرانی نبوده و طبیعی است.

در صورت بروز خونریزی از پلک ها بنا به هر علتی، به وسیله یک گاز استریل فشار کمی به مدت 5 تا 10 دقیقه بر روی چشم های خود وارد کنید و سپس بر روی آن کمپرس سرد قرار دهید.

استراحت کردن

افراد بعد از بلفاروپلاستی باید حداقل 48 ساعت به استراحت مطلق پرداخته و در این مدت زمان هیچ کاری انجام ندهند، به خصوص فعالیت هایی که به چشم ها فشار وارد می کند.

به منظور به حداقل رساندن تورم و کبودی بهتر است هنگام استراحت کردن، خوابیدن و دراز کشیدن زیر سر بلند باشد، برای این کار می توانید در زیر سر خود چند بالشت بگذارید.

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

 

شستشوی چشم ها

از سرم فیزیولوژیک در 2 روز ابتدایی بعد از بلفاروپلاستی برای شستشوی چشم ها استفاده کنید ولی پس از گذشت 2 روز لزومی به استفاده از این سرم نبوده و می توانید برای شستن چشم ها از آب جوشیده سرد شده بهره بگیرید.

استفاده از قطره چشم

بیشتر افراد بعد از انجام بلفاروپلاستی دچار خشکی چشم می شوند، به منظور به حداقل رساندن خشکی چشم می توانید به مدت 3 روز از قطره اشک مصنوعی استفاده نمایید.

افراد باید قبل از استفاده از قطره چشمی دستان خود را با آب و صابون شسته و دقت کنند که نوک قطره چکان در حین چکاندن قطره، با چشم برخورد نکند زیرا این امکان وجود دارد که موجب عفونت چشم ها یا خراش آن ها شود.

آرایش نکنید

افراد باید به مدت 2 هفته، استفاده از لوازم آرایشی همچون خط چشم، سایه و ریمل بر روی نواحی جراحی شده را متوف نمایند.

مصرف داروها

استفاده به موقع وکامل آنتی بیوتیک هایی که جراح پلاستیک برای تان تجویز کرده است الزامی و ضروری می باشد.

اگر احساس درد داشتید فقط اجازه استفاده از داروهایی را دارید که پزشک برای تان تجویز کرده است، استفاده از آسپرین به این دلیل که موجب افزایش خونریزی می شود به هیچ عنوان به افراد توصیه نمی گردد.

محدود کردن فعالیت

تا حاصل شدن بهبودی نسبی از انجام حرکات شدید، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین اجتناب نموده و بیش از انداره فریاد و لبخند نزنید، زیرا این کار به پلک ها و نواحی اطراف آن ها فشار وارد کرده و موجب شل شدن آن ها می گردد.

استفاده از عینک آفتابی

برای بهبودی سریع تر و برای انجام مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک ، بهتر است که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و از عینک آفتابی استفاده کنید.

افراد باید توجه داشته باشند که استفاده از عینک طبی در این دوران بلامانع بوده ولی برای مدتی نباید از لنزهای تماسی استفاده کنند.

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

 

رژیم غذایی بعد از جراحی پلک

یکی از مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک ، توجه به نحوه تغذیه می باشد، به همین منظور:

 • بعد از ترخیص از بیمارستان یا کلینیک، تغذیه را با مایعات شروع نموده و پس از آن یک غذای بسیار سبک مانند سوپ میل کنید.
 • غذاهای نرم را در حجم کم و با لقمه های بسیار کوچک بخورید.
 • بعد از گذشت 4 روز می توانید رژیم غذایی خود را از سر بگیرید به شرطی که در آن ها نمک یا ادویه زیادی به کار نرفته باشد.

این موارد بعد از بلفاروپلاستی طبیعی است

بروز موارد زیر بعد از جراحی زیبایی پلک طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی نیست:

 • قرمزی چشم ها
 • بروز درد
 • تاری دید
 • خشکی چشم ها
 • ریزش اشک
 • بسته نشدن پلک ها به طور کامل
 • احساس کشیدگی در پلک ها
 • احساس بیحسی پلک ها
 • خروج یک تا چند قطره خون از محل برش

تمامی موارد ذکر شده موقتی بوده و با گذر زمان از بین خواهند رفت.

 

درباره نویسنده

2 thoughts on “مراقبت های بعد از جراحی زیبایی پلک

 1. حلالیان - سپتامبر 21, 2019 در 06:09

  سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و امیدوارم باعث ایجاد
  انگیزه براتون بشه

  پاسخ
 2. لیلا نقوی - اکتبر 11, 2019 در 06:01

  وای خیلی خوبه ساییتون

  پاسخ

پاسخ

تماس
مسیریابی