لوگو دکتر نسرین راستا
ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش کردن برای بسیاری از افراد تفریح است ولی برای طیف گسترده ای از افراد جزء برنامه های اصلی روزانه شان قرار می گیرد.

از سوی دیگر آمار قابل توجهی از افراد نیز به طور حرفه ای و تخصصی در یکی از شاخه های ورزشی پرفشار و با برنامه ای سنگین فعالیت می کنند.

در مواردی افرادی از این دست ورزشکاران نیز علاقه دارند به جراحی بینی دست بزنند و با این جراحی به بهبود وضعیت ظاهری خود کمک کنند.

اما مهم ترین سوالی که در این میان مطرح می شود این است که ورزش کردن بعد از جراحی بین چگونه خواهد بود؟. آیا می توانم بعد از جراحی بینی ورزش کنم یا خیر؟. و از این دست سوالات.

در نوشتاری که در پیش رو دارید مهم ترین هدفی که دنبال می کنیم این است که تمامی نکات و توصیه هایی که در زمینه ورزش بعد از جراحی بینی وجود دارد را درقالب بخش های مختلفی ارائه کنیم.

نیم رخ بینی استخوانی

جراحی بینی و ورزش

پیش از انکه وارد مبحث اصلی مان شویم لازم است که توضیحاتی را در زمینه جراحی بینی و حساسیت های بعد از جراحی بینی داشته باشیم تا مقدمه ای باشد بر تاکید و روشن ساختن اهمیت موضوع ورزش بعد از جراحی بینی.

جراحی بینی نیز همچون سایر جراحی های دیگر برش هایی را در ناحیه بدن افراد یعنی بینی ایجاد می کند. برش با تیغ قطعا بینی افراد را با حساسیت های بالایی روبرو می سازد.

بنابراین بعد از جراحی بینی باید نهایت تلاش خود را داشته باشید تا مشکلی برای بینی تان ایجاد نشود.

از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی مراقبت های حرکتی و محدود کردن فعالیت هایی است که در طی ان احتمال افزایش فشار به بینی و عضلات آن وجود دارد.

زمانی که فشارها افزایش پیدا کند خونریزی ها نیز افزایش خواهد داشت. در نتیجه ی افزایش خونریزی روند بهبودی زخم ها کاهش پیدا خواهد کرد و تورم بینی افزایش خواهد داشت. همه ی اینها در نهایت بدین می انجامد که نتیجه جراحی با مطلوب شما از جراحی بینی فاصله زیادی داشته باشد و از نمای آن ناراضی باشید.

فعالیت ورزشی بعد از جراحی بینی

فعالیت های ورزشی را در حالت کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد. ابتدا اینکه افرادی فعالیت های ورزشی غیر تخصصی و کم فشار دارند اما برخی از ورزش ها فشار زیادی را به افراد وارد می سازد. مخصوصا زمانی که ورزش ها تخصصی و حرفه ای دنبال شوند.

در حالت کلی بعد از اینکه جراحی بینی انجام شد دوره بهبودی به سه بخش تقسیم بندی می شود.

ابتدائاً دوماهه اول بعد از جراحی بینی که انجام تمام فعالیت های ورزشی حتی فعالیت های کم فشار و ساده باید کنار گذاشته شود.

بعد از اینکه دوماه سپری شد آرام آرام می توانید با مشورت پزشک فعالیت های ورزشی کم فشار را شرو ع کنید. البته همچنان مراقبت ها باید ادامه داشته باشد و با احتیاط انجام دهید.

این روند ادامه خواهد داشت تا مدت زمان شش ماهه. اما بعد از شش ماه که از جراحی  بینی شما گذشت می توانید فعالیت های ورزشی تخصصی خود را همچنان با احتیاط آغاز کنید.

بنابراین بعد از شش ماه آهسته آهسته محدودیت فعالیت های ورزشی از روی افراد برداشته می شود و می توانند به فعالیت های ورزشی عادی بازگردند.

نتیجه گیری

در پایان مهم ترین نکته این است که مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه خود روند جراحی پلاستیک بینی از اهمیت بالایی برخوردار است. از این رو می توانید با رعایت نکاتی هرچند ساده روند بهبودی را تسریع کنید به علاوه اینکه احتمال خطر را کاهش دهید.

همانطور که گذشت تمامی محدودیت ورزشی موقتی خواهد بود و بعد از مدت زمان کوتاه می توانید به زندگی عادی بازگردید.

 

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط