۱۹
مرداد

۱۳۹۹

جراحی بینی طبیعی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

بینی در مرکز صورت انسان قرار گرفته و داشتن بینی خوش فرم نقش زیادی در زیبایی و ایجاد تناسب در اجزای صورت دارد. در صورتی که از فرم بینی خود ناراضی هستید و احساس خوشایندی ندارید عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty) می تواند برای شما مفید باشد.

در بین عمل های زیبایی تقاضا برای انجام عمل زیبایی بینی بسیار رایج بوده و طرفداران خود را دارد. اما تا چه حد با مراحل انجام این عمل آشنا هستید؟ انواع بینی را می شناسید؟

اگر قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید و می خواهید در این زمینه اطلاعات کافی و مناسبی کسب کنید باید به بهترین جراح بینی مراجعه کنید تا اطلاعات کافی را قبل از عمل کسب کنید.
با ما دراین مقاله همراه باشید تا تجربیات دکتر نسرین راستا متخصص گوش، حلق و بینی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نمونه عمل بینی طبیعی دکتر نسرین راستا

نمونه جراحی بینی دکتر نسرین راستا

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

عمل پلاستیک بینی به طور معمول برای برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی، بهبود مشکلات تنفسی و عملکردی بینی صورت می گیرد. مشکلات و نواقص بینی ممکن است به صورت ارثی و از بدو تولد در فرد ایجاد شده باشند و یا بر به دلیل عوامل خارجی مانند شکستگی در اثر وارد شدن ضربه به بینی بوجود بیایند.

یک دلیل شایع پزشکی برای جراحی زیبایی بینی مشکل تنفس از طریق بینی است. انسداد بینی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در ورزش، اختلال در خواب، ایجاد خروپف و … شود و یا در فعالیت های دیگر اختلال ایجاد کند. اگر درمان های پزشکی (مانند اسپری بینی و …) انجام برای رفع این مشکلات موثر واقع نشود، پیشنهاد بعدی انجام عمل بینی است.

اگر سپتوم – دیواره خط میانی غضروف که قسمتهای راست و چپ بینی را تقسیم می کند- انحراف داشته باشد، یک سپتوپلاستی به تنهایی ممکن است مشکل را برطرف کند.

با این حال، هنگامی که انحراف سپتوم شدیدتر است، یا در نواحی حساس خاصی از بینی رخ می دهد، برای اطمینان از تنفس مناسب و شکل بینی، یک جراحی زیبایی بینی نیز لازم است.

رینوپلاستی (که به آن سپتورینوپلاستی نیز گفته می شود) به ناهنجاری های سپتوم می پردازد و نواحی کلیدی تنفس بینی را با پیوندهای غضروف استراتژیک بهبود می بخشد.

با توجه به این عوامل و نوع بینی جراح متخصص بینی می تواند بهترین روش جراحی بینی را به متقاضی این عمل پیشنهاد دهد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی به منظور بر طرف کردن ایرادات و نقایص بینی انجام می شود. در این عمل از ایجاد قوس زیاد خودداری می شود و نوک بینی تا حدی که افتادگی آن برطرف شود، بالا برده می شود.

در موارد دیگری مثل پهنای بینی، قوز بینی، انحراف یا کجی بینی در صورت نیاز تغییرات مورد نیاز انجام می شود.

در نمونه هایی که از عمل بینی طبیعی دیده می شود در حالت نیم رخ صاف یا با قوس کمی دیده می شود و مانند نمونه کارهای عمل بینی فانتزی، انحنای زیادی ندارد.

پس می توان گفت که عمل جراحی بینی طبیعی در عین حفظ کردن چهره طبیعی، ایرادات و نقایص روی بینی را برطرف می کند و زیبایی را به چهره بر می گرداند.

مشخصه بینی های استاندارد و طبیعی

در زیر برخی از شاخصه ها و معیارهای استاندارد بینی طبیعی را اشاره می کنیم:

 • فاصله بینی با لب ها و چانه یکی از شاخصه های بینی طبیعی است که جراح بینی طبق اندازه استاندارد و با در نظر گرفتن طول بینی، این جراحی را انجام می دهد.
 • فاصله بین بینی و چشم ها نیز یکی دیگر از مشخصه بینی های طبیعی است که می توان پهنای بینی را نسبت به آن مشخص کرد.
 • زاویه بین بینی و خطوط عمود بر لب ها
 • ضخامت پوست یکی از مولفه های تاثیر گذار روی جراحی بینی، است. نازک بودن پوست بینی باعث می شود تا کوچکترین برش ها و نامتقارنی اعمال شده توسط جراح بینی را نمایان کند.
 • نسبت زاویه های بینی با سایر اجزای صورت مثل پیشانی، گونه هاف لب و … در جراحی بینی بررسی می شود.

لازم است بدانید که جراح بینی در طی پروسه جراحی بینی طبیعی سعی می کند تا سلایق بیمار را در صورتی که مغایرتی با استانداردهای زیبایی شناسی نداشته باشد، مد نظر قرار دهد.

دلایل انجام عمل بینی چیست؟

افراد ممکن است برای جراحی ترمیمی بینی خود بعد از آسیب دیدگی، جراحی انحراف تیغه بینی، اصلاح مشکلات تنفسی، نقص های هنگام تولد و یا به دلیل عدم رضایت از  ظاهر بینی، جراحی زیبایی بینی انجام دهند.

تغییراتی که ممکن است پس از انجام عمل روی بینی شما ایجاد شود:

 • تغییر اندازه
 • تغییر زاویه
 • برداشتن قوز بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • باریک شدن بینی

آیا جراحی بینی محدودیت سنی دارد؟

اگر جراحی بینی برای بهبود ظاهری بینی و زیبایی انجام می شود، باید این عمل را پس از شکل گیری کامل استخوان بینی انجام داد. در دختران این سن معمولا 15 سال و برای پسران معمولا چند سال بیشتر حدود 18 سالگی است. اما اگر به دلیل اختلال در تنفس جراحی می شوید، جراحی زیبایی بینی در سنین پایین تر هم قابل انجام است.

آیا عمل زیبایی بینی عوارض و خطر دارد؟

همه جراحی ها عوارض زیادی مانند عفونت، خونریزی یا واکنش بد در بیهوشی و … دارند. عمل زیبایی بینی نیز ممکن است عوارض مانند موارد زیر داشته باشد:

 • مشکلات تنفسی
 • خون دماغ
 • کبودی و تورم
 • بینی نامتقارن
 • زخم ها

گاهی اوقات بیماران از نتیجه جراحی خود راضی نیستند، این افراد اگر می خواهند دوباره عمل زیبایی بینی را انجام دهند باید تا بهبود کامل عمل قبلی که حدود یک سال طول می کشد، صبر کنند.

نمونه جراحی بینی دکتر نسرین راستا

نمونه جراحی بینی دکتر نسرین راستا

انواع بینی

بینی ها براساس ضخامت پوست، غضروف و ساختمان به طور کلی به دو نوع بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی می شوند.

بینی استخوانی دارای ویژگی های زیر است:

 • ضخامت پوست بینی کمتر است و به اصطلاح دارای پوشت نازک است.
 • غضروف بینی استخوانی مستحکم و سفت است.
 • معمولا دارای برآمدگی و قوز است.

بینی گوشتی نیز عموما دارای مشخصه های زیر است:

ضخامت پوشت بینی زیاد یوده و غدد چربی در زیر پوشت وجود دارد که معمولا ظاهری چرب دارند.

غضروف بینی گوشتی ضعیف است.

از لحاظ ظاهری نیز معمولا پهن و گرد هستند.

به دلیل آنکه بینی استخوانی پوست نازکی داشته و دارای غضروف محکم است نتیجه پس از عمل این نوع بینی ها نیز بیشتر مورد رضایت بیمار واقع می شود. در عمل بینی گوشتی معمولا باید غضروف بینی تقویت شود و یک مقدار پیچسده تر از عمل بینی استخوانی است. سک جراح خوب بینی می تواند با تکیه بر مهارت و توانایی خود بهترین نتیجه مورد رضایت بیمار را ارائه دهد.

نتیجه گیری

اگرچه جراحی زیبایی بینی روشی نسبتاً ایمن و آسان است، اما بهبودی پس از عمل و مشاهده فرم دلخواه مدتی طول می کشد. بعد از عمل بینی شما به خصوص نوک بینی بسیار حساس است و حتی می تواند ماه ها بی حس و متورم بماند و یا ممکن است طی چند هفته کاملاً بهبود پیدا کنید.

به دلیل آنکه عمل زیبایی بینی بسیار روی تغییر ظاهر افراد موثر است بهتر است این عمل توسط جراح باتجربه و متبحر زیبایی اجام شود. با رعایت نکات قبل و بعد عمل زیبایی بینی که توسط پزشک جراح بینی خوب توصیه می گردد، می توان به بینی با شکل دلخواه دست یافت.

دکتر نسرین راستا
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن
(جراحی پلاستیک بینی و صورت)
سوابق تحصیلی:
– رتبه 15 کنکور سراسری ورودی دانشگاه علوم پزشکی مشهد.
– رتبه 3 امتحانات جامع پره انترنی.
– دارای سابقه 15 سال در عمل جراحی.
– دکتر راستا یکی از بهترین جراحان بینی تهران.
– دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن.
– دارای سابقه درخشان و موفق بیش از 3500 جراحی بینی از سال 1380.
– عضو آکادمی جراحان پلاستیک صورت اروپا EAFPS
– عضو انجمن جراحان گوش و حلق و بینی ایران.
– عضو انجمن راینولوژی ایران.

دسته بندی ها: جراحی بینی | مقالات
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما توسط دکتر نسرین راستا پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 12 =

Call Now Buttonتماس سریع