دکتر نسرین راستا / جراحی بینی / جراحی بینی طبیعی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جراحی بینی طبیعی

بینی در مرکز صورت انسان قرار گرفته و داشتن بینی خوش فرم نقش زیادی در زیبایی و ایجاد تناسب در اجزای صورت دارد. در صورتی که از فرم بینی خود ناراضی هستید و احساس خوشایندی ندارید عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty) می تواند برای شما مفید باشد.

بینی به دلیل قرار گیری در مرکز صورت تاثیر بسیار زیادی در زیبایی افراد دارد بنابراین جراحی زیبایی بینی یکی از پر طرفدار ترین جراحی های زیبایی می باشد. اما بسیاری از افراد تنها در صدد برطرف کردن ایرادات بینی خود هستند یا نمی خواهند مشخص باشد که جراحی زیبایی انجام داده اند. از این رو اقدام به جراحي بيني طبيعي می کنند.

بیش از نیمی از طرفداران جراحي بيني طبيعي آقایان می باشند، چرا که فانتزی شدن بینی در آقایان موجب بهم ریختن تناسبات صورت فرد می شود و سبب کاهش جذابیت های صورت مردانه می شود.

در بین عمل های زیبایی تقاضا برای انجام عمل زیبایی بینی بسیار رایج بوده و طرفداران خود را دارد. اما تا چه حد با مراحل انجام این عمل آشنا هستید؟ انواع بینی را می شناسید؟

اگر قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید و می خواهید در این زمینه اطلاعات کافی و مناسبی کسب کنید باید به بهترین جراح بینی مراجعه کنید تا اطلاعات کافی را قبل از عمل کسب کنید.
با ما دراین مقاله همراه باشید تا تجربیات دکتر نسرین راستا متخصص گوش، حلق و بینی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

نمونه عمل بینی طبیعی دکتر نسرین راستا

نمونه جراحی بینی دکتر نسرین راستا

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

عمل پلاستیک بینی به طور معمول برای برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی، بهبود مشکلات تنفسی و عملکردی بینی صورت می گیرد. مشکلات و نواقص بینی ممکن است به صورت ارثی و از بدو تولد در فرد ایجاد شده باشند و یا بر به دلیل عوامل خارجی مانند شکستگی در اثر وارد شدن ضربه به بینی بوجود بیایند.

یک دلیل شایع پزشکی برای جراحی زیبایی بینی مشکل تنفس از طریق بینی است. انسداد بینی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در ورزش، اختلال در خواب، ایجاد خروپف و … شود و یا در فعالیت های دیگر اختلال ایجاد کند. اگر درمان های پزشکی (مانند اسپری بینی و …) انجام برای رفع این مشکلات موثر واقع نشود، پیشنهاد بعدی انجام عمل بینی است.

اگر سپتوم – دیواره خط میانی غضروف که قسمتهای راست و چپ بینی را تقسیم می کند- انحراف داشته باشد، یک سپتوپلاستی به تنهایی ممکن است مشکل را برطرف کند.

با این حال، هنگامی که انحراف سپتوم شدیدتر است، یا در نواحی حساس خاصی از بینی رخ می دهد، برای اطمینان از تنفس مناسب و شکل بینی، یک جراحی زیبایی بینی نیز لازم است.

بیشتر بخوانید
ورزش بعد از جراحی بینی

رینوپلاستی (که به آن سپتورینوپلاستی نیز گفته می شود) به ناهنجاری های سپتوم می پردازد و نواحی کلیدی تنفس بینی را با پیوندهای غضروف استراتژیک بهبود می بخشد.

با توجه به این عوامل و نوع بینی جراح متخصص بینی می تواند بهترین روش جراحی بینی را به متقاضی این عمل پیشنهاد دهد.

انواع بینی

بینی ها براساس ضخامت پوست، غضروف و ساختمان به طور کلی به دو نوع بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم بندی می شوند.

بینی استخوانی دارای ویژگی های زیر است:

 • ضخامت پوست بینی کمتر است و به اصطلاح دارای پوشت نازک است.
 • غضروف بینی استخوانی مستحکم و سفت است.
 • معمولا دارای برآمدگی و قوز است.

بینی گوشتی نیز عموما دارای مشخصه های زیر است:

ضخامت پوشت بینی زیاد یوده و غدد چربی در زیر پوشت وجود دارد که معمولا ظاهری چرب دارند.

غضروف بینی گوشتی ضعیف است.

از لحاظ ظاهری نیز معمولا پهن و گرد هستند.

به دلیل آنکه بینی استخوانی پوست نازکی داشته و دارای غضروف محکم است نتیجه پس از عمل این نوع بینی ها نیز بیشتر مورد رضایت بیمار واقع می شود. در عمل بینی گوشتی معمولا باید غضروف بینی تقویت شود و یک مقدار پیچسده تر از عمل بینی استخوانی است. سک جراح خوب بینی می تواند با تکیه بر مهارت و توانایی خود بهترین نتیجه مورد رضایت بیمار را ارائه دهد.

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی به منظور بر طرف کردن ایرادات و نقایص بینی انجام می شود. در این عمل از ایجاد قوس زیاد خودداری می شود و نوک بینی تا حدی که افتادگی آن برطرف شود، بالا برده می شود.

در موارد دیگری مثل پهنای بینی، قوز بینی، انحراف یا کجی بینی در صورت نیاز تغییرات مورد نیاز انجام می شود.

در نمونه هایی که از عمل بینی طبیعی دیده می شود در حالت نیم رخ صاف یا با قوس کمی دیده می شود و مانند نمونه کارهای عمل بینی فانتزی، انحنای زیادی ندارد.

پس می توان گفت که عمل جراحی بینی طبیعی در عین حفظ کردن چهره طبیعی، ایرادات و نقایص روی بینی را برطرف می کند و زیبایی را به چهره بر می گرداند.

دلایل انجام عمل بینی چیست؟

افراد ممکن است برای جراحی ترمیمی بینی خود بعد از آسیب دیدگی، جراحی انحراف تیغه بینی، اصلاح مشکلات تنفسی، نقص های هنگام تولد و یا به دلیل عدم رضایت از  ظاهر بینی، جراحی زیبایی بینی انجام دهند.

تغییراتی که ممکن است پس از انجام عمل روی بینی شما ایجاد شود:

 • تغییر اندازه
 • تغییر زاویه
 • برداشتن قوز بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • باریک شدن بینی

مشخصه بینی های استاندارد و طبیعی

در زیر برخی از شاخصه ها و معیارهای استاندارد بینی طبیعی را اشاره می کنیم:

 • فاصله بینی با لب ها و چانه یکی از شاخصه های بینی طبیعی است که جراح بینی طبق اندازه استاندارد و با در نظر گرفتن طول بینی، این جراحی را انجام می دهد.
 • فاصله بین بینی و چشم ها نیز یکی دیگر از مشخصه بینی های طبیعی است که می توان پهنای بینی را نسبت به آن مشخص کرد.
 • زاویه بین بینی و خطوط عمود بر لب ها
 • ضخامت پوست یکی از مولفه های تاثیر گذار روی جراحی بینی، است. نازک بودن پوست بینی باعث می شود تا کوچکترین برش ها و نامتقارنی اعمال شده توسط جراح بینی را نمایان کند.
 • نسبت زاویه های بینی با سایر اجزای صورت مثل پیشانی، گونه هاف لب و … در جراحی بینی بررسی می شود.
بیشتر بخوانید
انحراف بینی

لازم است بدانید که جراح بینی در طی پروسه جراحی بینی طبیعی سعی می کند تا سلایق بیمار را در صورتی که مغایرتی با استانداردهای زیبایی شناسی نداشته باشد، مد نظر قرار دهد.

تفاوت جراحی بینی طبیعی و فانتزی

در جراحی بینی طبیعی ، قوسی ایجاد نمی شود یا در صورت ایجاد بسیار ناچیز است و زیاد مشخص نیست. زاویه نوک بینی تا لب حدود 95 درجه می باشد.

در جراحی بینی فانتزی قوس زیبایی در پل بینی ایجاد می شود و نوک بینی سربالا تر از بینی های طبیعی می باشد.

جراحی بینی فانتزی تنها مناسب افرادیست که دارای بینی های استخوانی هستند اما جراحي بيني طبيعي برای انواع بینی استخوانی و بینی گوشتی مناسب است.

جراحی بینی طبیعی هیچگونه عوارضی برای فرد نخواهد داشت اما انجام جراحی بینی فانتزی پر ریسک است و چنانچه بینی بیش از حد کوچک شود علاوه بر بهم ریختن تناسبات صورت فرد موجب بروز مشکلات تنفسی نیز خواهد شد.

تاثیر پوست بینی در جراحی بینی

پوست ، مهم ترین عامل در عمل بینی می باشد. چنانچه پوست بینی نازک باشد هر گونه تغییر شکل ایجاد شده و ظرافت کار مشخص است اما در صورت ضخیم بودن پوست بینی هنر دست جراح به خوبی قابل مشاهده نیست و ممکن است تنها نوک بینی کمی گرد شود.

هماهنگی بین اجزای صورت

یکی از نکات قابل توجه در جراحی بینی طبیعی، هماهنگی اجزای صورت می باشد که در حقیقت بینی با توجه به سایر اجزای صورت کوچک می شود که البته تشخیص این موضوع نیاز به تبحر جراح بینی دارد.

انتخاب جراح بینی مناسب

انتخاب بهترین جراح بینی یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی می باشد که در فرم نهایی بینی تاثیر مستقیم دارد.

جراحی زیبایی بینی هیچ عوارض دائمی ای ندارد اما چنانچه جراحی بینی توسط جراح بینی متبحر و با تجربه انجام نشود احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد و ممکن است فرد مجبور به انجام جراحی بینی ترمیمی شود.

جراح بینی خوب باید با داشتن تسلط بر علم پزشکی و خلاقیت قادر به تصور نتیجه نهایی بینی باشد تا دیدگاه کلی از فرم بینی را در اختیار فرد متقاضی قرار دهد.

جراحی بینی ترمیمی

در برخی موارد افراد از نتیجه جراحی بینی خود احساس رضایت نداشته یا پس از گذشت چند سال بینی دستخوش تغییراتی می شود. همچنین ممکن است بینی ضربه بخورد و نیاز به جراحی بینی مجدد داشته باشد. در این شرایطی افراد برای انجام جراحی بینی ترمیمی اقدام می کنند. اما نکته قابل توجه در رابطه با جراحی بینی ترمیمی این است که جراحی بینی ترمیمی پیچیده تر از جراحی بینی اولیه بوده و نیازمند تجربه و مهرات بسیار بالای جراح بینی خواهد بود. در واقع اگر جراحی ثانویه نیز به نحو احسنت انجام نشود ، ممکن است مشکلات بینی دو چندان و حتی جبران ناپذیر شود. بنابراین انتخاب یک جراح بینی خوب و متبحر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی استخوانی

اما چه ایراداتی در جراحی بینی ترمیمی برطرف می شود ؟

 • اصلاح عدم تقارن سوراخ های بینی
 • اصلاح مشکلات ناشی از عمل زیبایی بینی قبلی همچون ایرادات تنفسی
 • اصلاح مشکلاتی که جراحی بینی قبلی برطرف نشده همچون کجی ، قوز یا انحراف بینی
 • اصلاح کوتاهی بیش از حد بینی
 • اصلاح بیش از حد سربالا بودن بینی
 • اصلاح افتادگی نوک بینی که ممکن است بر اثر گذر زمان پدید آید.
 • اصلاح فروفتگی یا برآمدگی های حاصل از جراحی قبلی
 • اصلاح بلند بودن پروجکشن بینی و غیره.

جراحی بینی طبیعی

زمان مناسب برای انجام جراحی بینی ترمیمی

در حقیقت انجام این جراحی پس از یک سال امکان پذیر است. در این مدت تورم بینی به طور کامل فروکش کرده و کلیه ایرادات بینی قابل رویت می شود. همچنین ممکن است مشکلاتی که فرد با آن مواجه است ، بر اثر ورم باشد و پس از یکسال خود به خود برطرف شوند.

لازم به ذکر است در مواردی که مشکلات بینی جزئی است، در صورت صلاحدید جراح بینی، می توان در مطب ، با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی نسبت به برطرف نمودن آن اقدام کرد.

آیا جراحی بینی محدودیت سنی دارد؟

اگر جراحی بینی برای بهبود ظاهری بینی و زیبایی انجام می شود، باید این عمل را پس از شکل گیری کامل استخوان بینی انجام داد. در دختران این سن معمولا 15 سال و برای پسران معمولا چند سال بیشتر حدود 18 سالگی است. اما اگر به دلیل اختلال در تنفس جراحی می شوید، جراحی زیبایی بینی در سنین پایین تر هم قابل انجام است.

آیا عمل زیبایی بینی عوارض و خطر دارد؟

همه جراحی ها عوارض زیادی مانند عفونت، خونریزی یا واکنش بد در بیهوشی و … دارند. عمل زیبایی بینی نیز ممکن است عوارض مانند موارد زیر داشته باشد:

 • مشکلات تنفسی
 • خون دماغ
 • کبودی و تورم
 • بینی نامتقارن
 • زخم ها

گاهی اوقات بیماران از نتیجه جراحی خود راضی نیستند، این افراد اگر می خواهند دوباره عمل زیبایی بینی را انجام دهند باید تا بهبود کامل عمل قبلی که حدود یک سال طول می کشد، صبر کنند.

نمونه جراحی بینی دکتر نسرین راستا

نمونه جراحی بینی دکتر نسرین راستا

هزینه جراحی بینی ترمیمی

هزینه جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می توان به دستمزد پزشک، هزینه کلینیک یا بیمارستان، اتاق عمل و دکتر بیهوشی، تچهیزات و لوازم مورد استفاده بستگی دارد.

نتیجه گیری

اگرچه جراحی زیبایی بینی روشی نسبتاً ایمن و آسان است، اما بهبودی پس از عمل و مشاهده فرم دلخواه مدتی طول می کشد. بعد از عمل بینی شما به خصوص نوک بینی بسیار حساس است و حتی می تواند ماه ها بی حس و متورم بماند و یا ممکن است طی چند هفته کاملاً بهبود پیدا کنید.

به دلیل آنکه عمل زیبایی بینی بسیار روی تغییر ظاهر افراد موثر است بهتر است این عمل توسط جراح باتجربه و متبحر زیبایی اجام شود. با رعایت نکات قبل و بعد عمل زیبایی بینی که توسط پزشک جراح بینی خوب توصیه می گردد، می توان به بینی با شکل دلخواه دست یافت.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

جراحی نوک بینی

نوک بینی، یکی از قسمت های بارز و مشخص صورت می باشد. در نتیجه این ناحیه می تواند تاثیرات بسیاری بر روی زیبایی...

هزینه جراحی بینی

هزینه جراحی بینی جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی از سابقه بسیار طولانی در دنیا برخوردار است به طوری که  طی...

ورزش بعد از جراحی بینی

ورزش کردن برای بسیاری از افراد تفریح است ولی برای طیف گسترده ای از افراد جزء برنامه های اصلی روزانه شان قرار...

جراحی همزمان سینوس و پولیپ

جراحی همزمان سینوس و پولیپ از مهم ترین جراحی هایی که در یک دهه اخیر شیوع بیشتری داشته اند جراحی پولیپ بینی و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 18 =