جراحی بینی با لیزر (بدون عمل جراحی) !

دکتر نسرین راستا / جراحی بینی / جراحی بینی با لیزر (بدون عمل جراحی) !
۵ دقیقه

جراحی بینی با لیزر (بدون عمل جراحی) !

آنچه می خوانید...

برخی جراحان ادعا دارند که جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است . آیا این ادعا صحت دارد یا تبلیغات است؟

درمان با لیزر در بین مردم جایگاه خاصی دارد و تمامی افراد بر این باورند که لیزر می تواند همواره بهترین راهکار باشد. از همین رو برای جراحی بینی نیز به دنبال روشی هستند تا بتوانند از طریق لیزر بینی خود را جراحی کنند. افرادی که بینی گوشتی دارند بیشترین تمایل را برای استفاده از این روش دارند. زیرا تبلیغات در جهت کوچک کردن بینی گوشتی با لیرز می باشد. در این مقاله به بررسی امکان یا عدم امکان جراحی بینی با لیزر می پردازیم.

جراحی بینی با لیزر

جراحی بینی با لیزر

لیزر در تمامی زمینه های پزشکی پیشرفت کرده است و امروزه بسیاری از بیماری ها و مشکلات به وسیله لیزر رفع می شوند . اما متاسفانه در زمینه جراحی بینی این پیشرفت وجود ندارد . یعنی جراحی زیبایی بینی به وسیله لیزر انجام نمی شود.

کاربرد لیزر در جراحی بینی، تنها جهت ایجاد چند برش ساده است. اما لیزر نمی تواند بر روی غضروف، استخوان یا مخاط داخل بینی تاثیری داشته باشد.

همچنین کاربرد لیزر در جراحی بینی، برای رفع مشکلت پوستی است. به وسیله لیزر لایه سطحی و مرده پوست از بین می رود و با تقویت کلاژن سازی موجب از بین رفتن کک و مک و قرمزی سطح بینی می شود.

در حالت کلی موارد استفاده لیزر در جراحی زیبایی بینی به شرح زیر است:

ایجاد برش روی سطح بینی

از بین بردن آکنه های موجود روی پوست

ایجاد تغییراتی روی پوست

نازک کردن نسبی پوست در پوست های ضخیم

انواع جراحی بینی

جراحی بینی به دلایل مختلفی انجام می شود. عمل بینی در برخی موارد جنبه درمانی و در برخی موارد جنبه زیبایی دارد . جراحی بینی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

انواع جراحی بینی بر اساس مدل برش

جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز، برش هایی در ناحیه بین دو سوراخ بینی ایجاد می شود و پوست بینی را از استخوان جدا می کنند. پس از آن جراح تغییرات لازمه را اعمال می کند.

جراحی بینی روش بسته

در جراحی به روش بسته، برش ها داخل سوراخ بینی ایجاد می شود و پوست را با کمک ابزاری از ساختار بینی دور می کنند. مشکل این روش محدودیت دیدی است که برای جراحان ایجاد می کند.

انواع عمل بینی بر اساس نوع بینی

نوع بینی ها از لحاظ ساختار با هم متفاوت هستند و به سه دسته تقسیم می شوند.

بینی گوشتی

ویژگی اصلی بینی های گوشتی داشتن پوست ضخیم و غدد چربی فراوان در زیر پوست و نوک بینی است. این نوع از بینی ها غضروف ضعیف دارند و همین موضوع موجب افتادگی و پهن شدن نوک بینی می شود. در بنی های گوشتی پره های بینی ضخیم هستند. جراحی بینی گوشتی با انواع دیگر جراحی متفاوت است.

بینی ترکیبی:

این نوع بینی، ترکیبی از بینی گوشتی و استخوانی است. هرچه ساختار این نوع بینی به استخوانی نزدیکتر باشد، نتیجه عمل بهتر خواهد بود

بینی استخوانی

بینی استخوانی از نظر ظاهر ویژگی های زیر را دارد:

بافت استخوانی مقاوم دارد

قوز بینی وجود دارد

نوک بینی تیز و پره های بینی ظریف هستند

بینی پوست نازک دارد

انواع عمل بینی طبق مدل بینی بعد از عمل

جراحی بینی طبیعی

این نوع جراحی ویژه افرادی است که فقط می خواهند عیب و نقص های بینی خود را رفع کنند و قصد ایجاد تغییرات زیاد ندارند. اکثریت آقایان طرفدار جراحی بینی طبیعی هستند. جراحی بینی طبیعی بهترین گزینه برای افرادی است که بینی گوشتی دارند.


جراحی بینی فانتزی

بینی فانتزی برای همه افراد مناسب نیست و بهتر است افرادی که بینی استخوانی و صورت ریز دارند از این جراحی استفاده کنند. در این جراحی بینی قوس زیادی دارد و نوک بینی بسیار سربالا است.


جراحی بینی نیمه فانتزی

این نوع جراحی همانطور که از اسمش پیداست، حالتی است بین عمل بینی فانتزی و عمل بینی طبیعی که نه به اندازه بینی فانتزی قوس دارد و نه به اندازه بینی طبیعی بدون قوس است. جراحی نیمه فانتزی نیز برای افرادی با بینی اسخوانی مناسب است.


جراحی بینی بر اساس رفع مشکل بینی

جراحی انحراف بینی

افراد زیادی به انحراف تیغه بینی مبتلا هستند اما در تمامی موارد نیاز به جراحی نمی باشد. انحراف بینی به معنی کج بودن تیغه وسط بینی می باشد. این مشکل می تواند مادرزادی باشد و یا به علت ضربه ایجاد شده باشد. انحراف بینی موجب گرفتگی راه تنفسی بیماران می شود و در صورتی که نتوان از روش های دیگر مشکل را برطرف کرد ، نیاز به جراحی پیدا می کند.


جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی به توده های نرمی گفته می شود که در مجاری بینی و سینوس ها هستند و علت به وجود آمدن آنها التهابات مزمنی مثل آلرژی، حساسیت دارویی و عفونت های مکرر است. درصورتی که دارو قادر به درمان پلیپ بینی نباشد، نیاز به عمل پولیپ بینی است. این جراحی سرپایی است و برش یا بخیه ندارد. بسته به اندازه پلیپ ها دو نوع جراحی وجود دارد :

جراحی پولیپکتومی : زمانی کاربرد دارد که پولیپ ها کوچک باشد.

جراحی آندوسکوپی : زمانی که پولیپ ها بزرگ باشد از این روش استفاده می شود.


جراحی ترمیمی بینی

برخی از افراد پس از عمل بینی از نتیجه به دست آمده راضی نیستند. این افراد در صورت تمایل می توانند جراحی ترمیمی انجام دهند.

نتیجه گیری :

همانطور که در طول مقاله بیان کردیم، روش های مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد. اما جراحی بینی با لیزر امکانپذیر نیست. در صورتی که بینی شما نیاز به عمل جراحی داشت، به یک جراح خوب و با تجربه مراجعه کنید. پس از مشاوره ، انجام بررسی های لازم و انتخاب نوع عمل، می توانید یک عمل بینی بی نقص داشته باشید.

 251 کل بازدیدها

دکتر نسرین راستا

متخصص گوش، حلق و بینی
جراح پلاستیک بینی و صورت
دارای بورد تخصصی جراحی گوش و حلق و بینی و سر و گردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.