لوگو دکتر نسرین راستا

مراقبت های بعد از عمل بینی

پیدا کردن یک جراح بینی خوب انجام عمل جراحی بینی می تواند مهم ترین گام های پروسه ی عمل بینی باشد اما برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است تا مراقبت های بعد از جراحی بینی و دستورالعمل پزشک، مو به مو رعایت شود تا دوره ی نقاهت نیز کوتاه تر گردد. در ادامه این مقاله سعی داریم تا شما را بیشتر با روزهای بعد از جراحی بینی و مراقبت های لازم، آشنا کنیم.

جراحی بینی در یک نگاه

جراحی زیبایی بینی علاوه بر رفع ایرادات بینی به منظور حفظ عملکرد تنفسی و ایجاد تناسب بینی با سایر اجزای صورت انجام می شود. جراح بینی موظف است در جلسه مشاوره، بیمار را در جریان اقدامات قبل و بعد از عمل زیبایی بینی قرار دهد. در صورت آگاه بودن از مراقبت های بعد از جراحی بینی و رعایت آنها روند بهبودی سرعت می یابد و در کسب نتیجه مطلوب و ایده آل بسیار تاثیر گذار است.

نیم رخ جراحی بینی دکتر راستا

مراقبت های بعد از عمل بینی

می توان مراقبت های بعد از جراحی بینی را از نظر زمانی به چند دسته تقسیم نمود.

مراقبت بلافاصله بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی دقیقا از لحظه ی خروج از اتاق عمل شروع خواهد شد.

اولین قدم مراقبت قرار دادن کمپرس سرد بر روی نواحی اطراف بینی مثل چشم و پیشانی است تا از تورم و کبودی اطراف بینی کاسته شود. شما حتما باید در روز جراحی بینی یک همراه را با خود به محل جراحی برده باشید تا مراقبت های لازم را از شما انجام دهد.

لازم است تا آب میوه ی رقیق شده (ترجیحا آب میوه های شیرین) که نصف آن آب نوشیدنی می باشد و دمای آن ولرم است، با کمک یک قاشق کوچک به آرامی در داخل دهان ریخته شود تا هم خشکی دهان بعد از عمل برطرف شود هم داروی بیهوشی زودتر از بدن دفع شود. نوشیدن این ترکیب به متعادل شدن فشار بیمار نیز کمک خواهد کرد.

طی چند ساعت ( بنابر تشخیص جراح شما) بهتر است فقط نوشیدنی مصرف کنید. اگر بعد از جراحی احساس تهوع داشته باشید، این احساس بسیار عادی بوده و با کمک قرص ضد تهوع برطرف خواهد شد. بعد از مرخص شدن و رفتن به منزل نیز باید

همچنان کمپرس سرد را استفاده کنید. تا 48 ساعت بعد از جراحی، استفاده از کمپرس سرد توصیه شده است. می تواند بعد از رفتن به منزل از غذای بسیار نرم و گرم استفاده کنید. مایعات فراوان بنوشید و با چند بالش زیر سر استراحت کنید. تحت هیچ شرایطی سر خود را خم نکنید و داروهای خود را به موقع مصرف کنید.

مراقبت چند روز بعد از عمل بینی

بهتر است تا یکی دو روز بعد از عمل بینی خوردنی های سفت مصرف نکنید. تحت هیچ شرایطی نخندید. این کار باعث وارد شدن فشار به بینی شما خواهد شد. بهتر است وسایلی که خیلی زیاد استفاده می کنید را در دسترس خود قرار دهید. سعی کنید به هنگام استفاده از کمپرس سرد بر روی بینی فشار وارد نشود. تا زمانی که گچ بعد از جراحی بر روی صورت شماست، اجازه ندهید با آب برخورد داشته باشد. سر، صورت و بدن خود را به گونه ای بشویید که گچ بینی شما با آب برخورد نداشته باشد. کیپ شدن بینی بعد از جراحی و حتی بعد از خارج کردن تامپون ها بسیار طبیعی است پس حتما با محلول شستشو، طبق دستور جراحتان، مرتبا بینی خود را شستشو دهید. بعد از برداشتن گچ و کشیدن بخیه ها هم ممکن است جراح شما، برایتان پماد تجویز کند که باید حتما به موقع از این پماد ها استفاده بنمایید.

مراقبت ماهانه

بعد از بهبودی تورم و کبودی و برداشتن گچ (بعد از 10 روز) ، می توانیم بگوییم شما نصف راه را رفته اید. توصیه ی ما به شما ایناست که تا مدت حداقل 2 ماه به چسب زدن بینی ادامه دهید و حداقل تا یک ماه با دو بالش و به پشت بخوابید. سعی کنید که به پهلو و تحت هیچ شرایطی بر روی شکم نخوابید. تا چند ماه از انجام فعالیت های سنگین بدنی مثل ورزش کردن پرهیز کنید. اگر عینکی هستید بهتر است تا چندماه از لنز های طبی استفاده کنید.

حتما برای بررسی وضعیت بینی خود بر اساس تاریخ های مشخص شده توسط جراح، ویزیت شوید. اهمیت مراقبت های بعد از بینی دقیقا به اندازه ی اهمیت یک جراح خوب برای عمل بینی می باشد. چرا که اگر شما پیش بهترین جراح بینی هم عمل داشته باشید، در صورت عدم رعایت مراقبت های بعد از عمل، هیچگاه به نتیجه ی مطلوب نخواهید رسید. سعی کنید از استعمال دخانیات تا مدتی پرهیز کنید. کشیدن سیگار دوره ی نقاهت را طولانی تر خواهد کرد. می توانید از میوه ی آناناس برای بهبودی سریع تر استفاده بنمایید.

یک هفته قبل از عمل و سه ماه بعد از عمل از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید : جراحی بینی خانم

مراقبت های کلی بعد از عمل بینی

یکسری مراقبت های جامع بعد از جراحی بینی وجود دارد که در ادامه توضیح داده ایم:

تغذیه بعد از عمل بینی

 • بعد از جراحی تا مدتی از مصرف غذا های جویدنی امتناع کنید و بیشتر از غذا هایی مانند سوپ استفاده نمایید.
 • پس از جراحی جهت رفع کبودی و تورم ، رژیم غذایی خود را از مایعات و میوه هایی مانند آناناس آغاز کنید.
 • در رژیم غذایی خود مصرف سدیم را به حداقل برسانید.
 • مرتبا از دارو های تجویز شده توسط پزشک استفاده نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

 • به مدت دو ماه از خوابیدن به پهلو و روی شکم خودداری نمایید.

تميز كردن بينی بعد از عمل بینی

 • بعد از جراحی حتما طبق دستور و آموزش های پزشک از سرنگ مخصوص شستشو استفاده نمایید.

صحبت های دکتر نسرین راستا درباره ی ماسک زدن بعد از جراحی بینی

نکات دیگر در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. تا 48 ساعت بعد از عمل برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 2. تا 3 ماه پس از جراحی از استعمال دخانیات و مصرف هرگونه مشروبات الکلی پرهیز نمایید.
 3. اسپلینت و گچ بینی نباید خیس شود و مراقب باشید که تا قبل از برداشتن گچ ضربه ای با آن وارد نشود چراکه در نتیجه تاثیر مستقیم دارد.
 4. اغلب بعد از 10 روز گچ بینی برداشته خواهد شد.
 5. افراد بعد از جراحی از دستمال مرطوب و پنبه برای تمیز کردن صورت خود استفاده نمایند.
 6. در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 7. حدود 4 الی 6 ماه از رفتن به استخر و سونا پرهیز کنید.
 8. تا 6 ماه از عینک طبی یا عینک آفتابی استفاده نکنید.
 9. از انجام فعالیت های سنگین پرهیز نمایید.
مراقبت بعد از عمل بینی

اهداف جراحی بینی

به طور کلی جراحی بینی با هدف زیبایی و درمانی انجام می شود. همانطور که از اسم آن ها پیداست در عمل زیبایی مشکلات ظاهری و در عمل درمانی ایرادات عملکردی بینی برطرف می شود. این دو جراحی را می توان به صورت همزمان انجام داد و با یک بیهوشی کلیه ایرادات بینی را رفع نمود.

مراقبت های قبل از جراحی بینی

در ادامه شما را با تعدادی از مراقبت های قبل از عمل بینی هم آشنا می کنیم.

 • اولین و مهم ترین اقدام برای انجام جراحی زیبایی بینی انتخاب جراح بینی خوب و با سابقه است. این انتخاب از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که با نتیجه نهایی ارتباط مستقیم دارد.
 • از دو هفته قبل از عمل بینی ، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات حاوی الکل ممنوع می باشد. همچنین از دارو های منعقد کننده خون استفاده نکنید.
 • آزمایشات و عکس های لازم را تهیه کنید و نتیجه را در اختیار جراح بینی خود قرار دهید.
 • با پزشک خود درباره انتظاراتی که از جراحی بینی دارید صحبت نمایید.
 • اگر سابقه بیماری یا حساسیت دارویی دارید، پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • از مایعات و مواد مغذی بیشتری استفاده کنید.
 • قبل از عمل استحمام کنید و از 8 ساعت قبل از جراحی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. لازم است حین عمل معده خالی باشد.
 • از داشتن آرایش ، زیور آلات ، ریش و سبیل ، لاک و ناخن مصنوعی خودداری کنید.
 • حداقل نیم ساعت قبل از عمل و با یک همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.
 • تمام مدارک پزشکی را همراه خود داشته باشید.
 • میزان امکانات کلینیک یا بیمارستانی که عمل در آن انجام می شود را مورد بررسی قرار دهید.

آیا نوع بینی در مراقبت بعد از جراحی بینی موثر است؟

بله، نوع بینی شما می‌تواند در مراقبت بعد از جراحی بینی موثر باشد. هر نوع بینی ممکن است نیازهای خاص خود را در مراقبت بعد از جراحی داشته باشد. به طور کلی، در صورت انجام جراحی بینی، مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 1. بینی باز: اگر جراحی بینی شما به صورت باز انجام شده است (که در آن پوست و بافت‌های درونی نوک بینی قابل دسترسی هستند)، نیازمندی‌ها ممکن است متفاوت باشد. پزشک شما ممکن است شما را در خصوص تماس مستقیم با بینی، جابجایی یا حتی شستشوی بینی هشدار دهد.
 2. بینی بسته: در صورتی که جراحی بینی شما به صورت بسته (که در آن برش‌ها در داخل بینی انجام می‌شود) انجام شده است، مراقبت‌ها ممکن است متفاوت باشد. پزشک شما ممکن است شما را توصیه کند از برخی فعالیت‌ها و قراردادن فشار روی بینی خودداری کنید تا از خونریزی و آسیب به بافت‌های داخلی جلوگیری کنید.

به هر حال، برای مراقبت صحیح بعد از جراحی بینی باید همیشه دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید. پزشک شما به شما راهنمایی خواهد کرد.

هزینه جراحی بینی

در واقع بدون معاینه نمی توان هزینه نهایی جراحی بینی را محاسبه کرد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه جراحی بینی با مطب تماس گرفته و پس از تعیین وقت مشاوره و معاینه توسط جراح بینی از هزینه نهایی مطلع شوید.

هزینه جراحی بینی می‌تواند بسیار متغیر باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 1. محل جراحی: هزینه جراحی بینی ممکن است بین کشورها و حتی مناطق داخل یک کشور متفاوت باشد. قیمت‌ها در شهرهای بزرگ و پر هزینه‌تر معمولاً بیشتر هستند.
 2. تخصص پزشک: تجربه و تخصص پزشک جراح بینی نقش مهمی در هزینه‌ها دارد. پزشکان با تجربه و شهرت بیشتر معمولاً هزینه بیشتری دارند.
 3. پیچیدگی جراحی: اگر جراحی بینی شما پیچیده باشد و نیاز به ترمیم بیشتری داشته باشد، هزینه بیشتری نیاز خواهد بود.
 4. محل بیمارستان: هزینه بستری شدن در بیمارستان و استفاده از امکانات آن نیز باید در نظر گرفته شود.
 5. آزمایش‌ها و تست‌ها: قبل از جراحی بینی، ممکن است نیاز به آزمایش‌ها و تست‌های قبل از عمل داشته باشید که هزینه آنها نیز باید در محاسبه کلیه هزینه‌ها در نظر

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط